Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

czy jak przyjmuje leki na depresję i wątrobe to czy moge stosować suplementy dla sportowców?

witam,

mam takie pytanie: czy jak przyjmuje leki na depresję i wątrobe, to czy moge stosować suplementy dla sportowców?

Odpowiedzi specjalistów (1):

lek. med. Krzysztof Wojtasik-Bakalarz Ukończył studia na Wydziale Lekarskim  Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aktualnie odbywa szkolenie specjalizacyjne w… »

Szanowny Panie Kamilu

Zarówno uszkodzenie wątroby jak i leczenie przeciwdepresyjne może znacząco ograniczyć możliwość przyjmowania suplementów diety. W przypadku uszkodzenia wątroby istnieje ryzyko toksycznego wpływu niektórych suplementów.

Jeżeli zaś chodzi o leczenie przeciwdepresyjne, to obawa dotyczy interakcji z lekami – niektóre suplementy mogą zmieniać stężenie leku we krwi, sprawiając, że będzie on nieskuteczny z powodu zbyt niskiego stężenia lub źle tolerowany z powodu zbyt wysokiego. Mogą też mieć działania analogiczne lub przeciwstawne do wyżej wymienionych leków, zwiększając ryzyko groźnych powikłań lub ograniczając ich skuteczność. Niestety suplementy diety rzadko są przebadane w takim stopniu jak leki i wiedza na temat powyższych interakcji jest stosunkowo mała. Przed wprowadzeniem każdego suplementu diety należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym by ocenić możliwy wpływ na leczenie i ryzyko interakcji.

Niestety nie jestem w stanie określić czy byłoby to bezpieczne w Pana przypadku, gdyż zależy to m.in. od natury problemów z wątrobą, konkretnego leku przeciwdepresyjnego oraz rodzaju suplementu. Co do zasady odradzałbym jednak w takim przypadku przyjmowanie suplementów diety w połączeniu z leczeniem, jeżeli nie ma medycznych wskazań do ich stosowania.

Pozdrawiam

Krzysztof Wojtasik-Bakalarz

Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!