Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Sprzężenia zwrotne a terapia seksuologiczna par – publikacja mgr Cezarego Barańskiego w Psychologii w Praktyce

Na łamach czasopisma Psychologia w Praktyce ukaże się artykuł autorstwa mgr Cezarego Barańskiego, specjalisty Centrum Dobrej Terapii, zatytułowany ”Mechanizmy cyrkularne w terapii seksuologicznej par”.

Mechanizmy cyrkularne, czyli sprzężenia zwrotne, mogą podtrzymywać konflikty partnerskie, jak i również wpływać na nasilenie lub podtrzymanie objawów. Prześledzenie procesów ich powstawania pozwala wyodrębnić przyczyny problemów w relacjach partnerskich. Dodatkowo także – w ramach terapii – wspomóc oboje partnerów w zmianie wzorców komunikacji w obrębie kontaktów seksualnych. Cezary Barański wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie seksuologa oraz psychoterapeuty z wykształceniem systemowym i poznawczo-behawioralnym do wyjaśnienia podstaw mechanizmów cyrkularnych. Ukazuje, w jaki sposób psychoterapeuta może wspomóc partnerów w rozwiązywaniu konfliktów na tle zachowań seksualnych w parze. Znajomość mechanizmów cyrkularnych pozwala też zwiększyć satysfakcję obojga partnerów ze współżycia. Cezary Barański wskazuje, jakie indywidualne problemy partnerów wpływają na ich relację seksualną i jak dochodzi do stałego powtarzania mechanizmów, które w efekcie mogą prowadzić do poczucia braku sensu trwania związku. Poczucie braku bliskości i fizyczne dysfunkcje seksualne mogą być powodowane poczuciem niskiej wartości, negatywnym wpływem wzorców wyniesionych z domu rodzinnego oraz brakiem odporności na stres i umiejętności efektywnego radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Specjalista przedstawia wartościowe studium przypadku i proponuje konkretną strategię pracy seksuologicznej.

mgr Cezary Barański

Psycholog, seksuolog, psychoterapeuta indywidualny i systemowy. Prowadzi terapię par, rodzin, młodzieży, osób z grup mniejszościowych oraz osób dotkniętych problemami uzależnienia,… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Gdy brakuje światła” o depresji sezonowej – wywiad z lek. med. Pawłem Brudkiewiczem dla Medycyny Praktycznej

Depresja sezonowa pojawia się cyklicznie, np. z nastaniem konkretnej pory roku. Jesień to czas, kiedy jest wyjątkowo często diagnozowana. Jakie…...

Zamknij