Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Podcast Radiokliniki z dr Pawłem Brudkiewiczem na temat ChAD

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) to jedno z najbardziej skomplikowanych i wciąż żywo badanych zaburzeń psychicznych. Dzięki podcastowi Radiokliniki mamy szansę zgłębić temat ChAD w rozmowie z doświadczonym ekspertem.

Dr Paweł Brudkiewicz w podcaście Radiokliniki

Dr Paweł Brudkiewicz, z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie psychiatrii i psychoterapii, jest absolwentem Wydziału Lekarskiego UJ CM. Jego profesjonalne doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Klinice Psychiatrii UJ CM oraz w Specjalistycznym Szpitalu im. dr. J. Babińskiego w Krakowie. Poza praktyką zawodową, dr Brudkiewicz uczestniczy w licznych konferencjach i warsztatach oraz jest założycielem i redaktorem naczelnym czasopisma „Medycyna Praktyczna – Psychiatria”.

Psychoedukacja kluczem do zrozumienia ChAD

Jedno z głównych narzędzi w radzeniu sobie z ChAD to psychoedukacja, mająca na celu nauczenie pacjentów oraz ich rodzin o specyfice choroby, strategii leczenia, rozpoznawaniu objawów i zapobieganiu epizodom depresji lub manii.

Wykrywanie pierwszych objawów

Wczesne rozpoznawanie objawów jest kluczowe dla skutecznego leczenia ChAD. Na przykład, jeśli pacjent w stanie remisji zaczyna mieć zmniejszoną potrzebę snu lub odczuwa nadmierną męczliwość, mogą to być wczesne oznaki zmiany fazy. Szybkie rozpoznawanie i interwencja są głównymi założeniami medycyny.

Komunikacja z rodziną i specjalistami

Rodzina pełni kluczową rolę w wykrywaniu objawów i zmian w zachowaniu pacjenta, zwłaszcza jeśli chodzi o monitorowanie skuteczności terapii. W przypadku, gdy pacjent doświadcza stanu hipomaniakalnego, często to rodzina pierwsza zauważy objawy, gdyż pacjent może nie zdawać sobie sprawy z problemu.

Podsumowanie

Choroba afektywna dwubiegunowa to poważne wyzwanie zarówno dla pacjentów, jak i ich rodzin. Podcast Radiokliniki dostarcza cennych informacji dla wszystkich zainteresowanych zrozumieniem i wsparciem osób cierpiących na ChAD.

Możecie posłuchać go tutaj.

lek. med. Paweł Brudkiewicz

Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Katedrze i Klinice… »

Inne artykuły:

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica