Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Bezsenność i inne zaburzenia snu: Jakie podjąć kroki, by odzyskać zdrowy sen?

Lek. Paweł Brudkiewicz specjalista psychiatra i psychoterapeuta z Centrum Dobrej Terapii był gościem programu “Wizyta domowa” na antenie Radia Kraków. Tematem audycji były zaburzenia snu.

W naszym społeczeństwie zaburzenia snu, głównie problemy z zasypianiem, występują bardzo często. Wiąże się to z głęboką i gwałtowną zmianą cywilizacyjną w stosunku do trybu życia ludzi sprzed chociażby stu lat. Kiedyś ludzie byli o wiele bardziej aktywni fizycznie, a rytm ich dnia regulowało głównie światło słoneczne.

Współcześnie większość z nas prowadzi siedzący tryb życia, przez co nie odczuwamy fizycznego zmęczenia organizmu, kiedyś ułatwiającego zasypianie. Bardzo dużo czasu spędzamy przy sztucznym świetle, przed snem patrzymy w jasne monitory komputerów i telefonów. To także często wpływa szkodliwie na nasz naturalny rytm snu i czuwania.

Kolejnym ważnym powodem bezsenności i innych zaburzeń snu jest zbyt duża ilość bodźców i przewlekły stres.

“O bezsenności możemy mówić wtedy, kiedy ilościowy i jakościowy deficyt snu przekłada się na złe samopoczucie w ciągu dnia” – tłumaczy Paweł Brudkiewicz.

Nasze zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem, ale jest także zależne od indywidualnych potrzeb każdej osoby. Małe dzieci śpią bardzo dużo, natomiast nastolatkowie mają tendencję do pozostawania aktywnym do późnych godzin nocnych. W połączeniu z bardzo wczesnymi godzinami rozpoczęcia zajęć szkolnych może to niekiedy prowadzić do niebezpiecznych deficytów snu.

Do innych zaburzeń snu należą: zespół niespokojnych nóg, zespół obturacyjnego bezdechu sennego, narkolepsja, czyli nagłe i niespodziewane epizody zasypiania w ciągu dnia, zaburzenia rytmu okołodobowego snu, parasomnie.

Przyczyny bezsenności i zaburzeń snów mogą być bardzo różne – od problemów zdrowotnych, niedoborów mikroelementów, przez przyczyny czysto psychologiczne.

“Diagnostyka lekarska jest bardzo ważna, by prawidłowo zidentyfikować przyczyny i rodzaj bezsenności i dostosować odpowiednie metody leczenia” – zaznacza specjalista.

W leczeniu zaburzeń rodzących się na płaszczyźnie psychologicznej często bardzo dobrze sprawdza się terapia indywidualna lub grupowa. Niekiedy rozwiązaniem może być także farmakologia lub połączenie tych dwóch metod leczenia.

Całość tej ciekawej rozmowy możecie Państwo odsłuchać pod TYM LINKIEM.

lek. med. Paweł Brudkiewicz

Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Katedrze i Klinice… »

Inne artykuły:

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica