Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Witam serdecznie. Trafiłem na kilka artykułów Państwa dotyczących ziół w leczeniu depresji. Widziałem. Też badania… …

Witam serdecznie. Trafiłem na kilka artykułów Państwa dotyczących ziół w leczeniu depresji. Widziałem. Też badania interakcji leków z ziołami. Jako, że jakoś czas temu próbowałem zabawy z ziołami chciałem dopytać o Państwa doświadczenie w tym przypadku. Chciałbym zejść z leków a biorę ją już 10 lat o co schodzilem to miałem nawrót depresji. Próbowałem włączyć dziurawiec. A biorę citronil 60mg i miansegen 40 mg. Nastąpiło pogorszenie. Znalazłem Państwa artykuł o lawendzie. Włączyłem ją i fakt działała uspokajająco, ale w nocy już miałem problemy z spaniem. Wybudzanie się itp. Mam w planach włączyć żeń szeń ale tak jak szukam informacji na forach. Ludzie piszą, że ma działanie Mao, a ja biorę leki ssri i nie wiem czy mogę czy nie. I o to właśnie chciałbym dopytać.

Odpowiedzi specjalistów (1):

dr hab. n. med. Marcin Siwek, prof. UJ Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego; Kierownik Zakładu Zaburzeń… »
Szanowny Panie,

Dowody naukowe dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności stosowania ziół w leczeniu zaburzeń psychicznych są – na chwilę obecną – nieporównywalnie słabsze i mniejsze w porównaniu do typowego leczenia farmakologicznego. Biorąc pod uwagę aktualny stan wiedzy, trudno jest wskazać preparat ziołowy, który ponad wszelką wątpliwość byłyby równie skuteczny jak lek. Co więcej, niejednokrotnie używanie preparatów pochodzenia roślinnego niesie ze sobą większe ryzyko interakcji z innymi stosowanymi równocześnie lekami lub suplementami, niż ma to miejsce w przypadku dobrze przebadanych leków.  Decyzja o rezygnacji z leków i wprowadzeniu w ich miejsce preparatów roślinnych powinna zostać omówiona z Pana lekarzem prowadzącym. Takie omówienie powinno obejmować dokładną analizę dotychczasowego przebiegu choroby, jej obrazu klinicznego, Pana stanu zdrowia somatycznego oraz bilansu korzyści i ryzyka takiego postępowania. Przy okazji pragnę zauważyć, że dołączanie dziurawca do innych leków grozi utratą ich skuteczności (na skutek indukowania ich metabolizmu wątrobowego), a w przypadku równoczasowego stosowania leków przeciwdepresyjnych (np. SSRI, SNRI) dodatkowo stwarza ryzyko rozwoju zespołu serotoninowego. Stosowanie żeń-szenia może wiązać się – u niektórych pacjentów i w zależności od dawki – z występowaniem czy nasileniem objawów lękowych, bezsenności, czy zmianami ciśnienia. Ponadto żeń-szeń może wchodzić w istotne interakcje z lekami – w tym przeciwdepresyjnymi – prowadzące do ryzyka powikłań (np. krwotocznych).

Pozdrawiam,
Marcin Siwek
Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica