Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Witam , Obecnie 5 letni syn jest dzieckiem zarówno żłobkowym i przedszkolnym od 3 roku… …

Witam , Obecnie 5 letni syn jest dzieckiem zarówno żłobkowym i przedszkolnym od 3 roku życia.
Jest bardzo wrażliwy i szybko rezygnuje jeśli tylko coś się wydarzy.
Na basen absolutnie nie chce chodzić z grupą bo raz się przetopił i nie ma mowy na kontynuację zajęć. Z nami czy na wakacjach bez problemu pływa.
Na tańcach opiekunka ( która już nie pracuje ) go okrzyczała i od tej pory nie chce chodzić na zajęcia.
Od września przeszedł do starszaków , które zuj sie sporo uczą i od tego momentu przechodzimy z mężem gehennę w odprowadzaniu syna . Ni chce sie z nami rozstać , nie chce chodzić do przedszkola , mówi , ze jest ono głupie . próby rozmowy co się stało spełzły na niczym . Raz udało się , ze syn powiedział , ze jest dużo pracy ( nadmieniam ,ze dobrze sobie radzi). Rozmawiałam z Panią Dyrektor , która prowadzi ta grupę, rozmawiała z synem . Ustaliliśmy , ze będzie dostawał trochę mniej zadań i trzeba Go często chwalić.
w domu chętnie sie uczy i chce sam .
Na razie sytuacja się nie poprawiła , i co rano przechodzimy „dramat”. Co robić w takiej sytuacji, czy sama się wyklaruje czy będzie potrzebna terapia.
Pozdrawiam
Monika P

Odpowiedzi specjalistów (1):

mgr Bogumiła Lipka-Bałazy Psychoterapeuta, absolwentka studiów magisterskich w Wyższej Szkole Filozoficzno–Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie w… »
Szanowna Pani Moniko,

Rozumiem, że niepokoi Panią zachowanie syna. Nierzadko zdarza się, że początek roku szkolnego bywa trudny dla dzieci – nawet jeśli wcześniej uczęszczały już do przedszkola czy szkoły. Trudności, o których pani informuje, mogą być wynikiem nowej sytuacji, z jaką Państwa syn zetknął się po raz pierwszy, związanej z koniecznością sprostania wymaganiom edukacyjnym. Sytuacje, które Pani opisuje mogą świadczyć o tym, że syn jest szczególnie wrażliwy na niepowodzenia i radzi sobie z nimi poprzez unikanie ich, co może powodować problemy w funkcjonowaniu przedszkolnym i szkolnym. A to dlatego, że nabywanie nowych umiejętności (czytania, pisania, liczenia) zwykle wymaga czasu i pokonywania swoich ograniczeń, trudno też przy tym uniknąć błędów. Istotne byłoby zatem kształtowanie u syna tolerancji na porażki, np. poprzez gry planszowe, w których raz się przegrywa, a raz wygrywa oraz motywowanie go w różnych codziennych sytuacjach do aktywnego pokonywania swoich ograniczeń i napotykanych problemów. Możliwe również, że syn pracując w grupie porównuje się z koleżankami i kolegami, co dodatkowo go zniechęca – bo zwykle wśród rówieśników są tacy, którzy radzą sobie lepiej. Warto więc porozmawiać z wychowawczynią, czy syn nie wchodzi niepotrzebnie w rywalizację z rówieśnikami, zamiast skupić się na wykonywaniu zadań. Gdyby tak było – wskazane  jest wzmacnianie u dziecka poczucia własnej wartości poprzez podkreślanie jego mocnych stron, a jednocześnie wyjaśnianie mu, że istotny jest wkład pracy, zaangażowanie i dążenie do celu, a nie tylko uzyskanie bardzo dobrych wyników.

Pani Moniko, każda nowa sytuacja wymaga okresu adaptacji. Biorąc pod uwagę, że rok szkolny zaczął się niedawno, można przypuszczać, że syn dopiero przyzwyczaja się do nowych warunków, dlatego warto obserwować jego funkcjonowanie przez pierwsze 2-3 tygodnie, jednocześnie wspierając w procesie adaptacji poprzez rozmowy i próbując zrozumieć przyczyny problemów, pozostając w kontakcie z wychowawcą. Gdyby niechęć do przedszkola nie zmniejszała się lub nasilała wskazana jest konsultacja psychologiczna.

Pozdrawiam serdecznie,
Bogumiła Lipka-Bałazy
Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica