Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Mam 27 lat i cierpię na fobie społeczna, wstydzę się rozmawiać z ludźmi…

Witam,

mam 27 lat i cierpie na fobie społeczna, wstydze sie rozmawiac z ludzi w duzym towarzystnie, nic mi sie chce chce, najchetniej to bym z domu nie wychodził. I w zwiazku z tym mam do was pytanie, poszukuje specjalisty który by mi pomógł walczyc z ta choroba. Duzo jest osób zajmujacych sie ta choroba i własnie dlatego nie potrafie wybrac odpowiedniego. Z góry dziekuje za odpowiedz.

Odpowiedzi specjalistów (1):

lek. med. Paweł Brudkiewicz Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM.… »

Szanowny Panie Adrianie,

Standardy leczenia fobii społecznej obejmują następujące metody: psychoterapia (optymalnie – poznawczo-behawioralna) i/lub farmakoterapia. Wybór metody oraz ewentualne ich równoczesne zastosowanie zależy m.in. od: możliwości i preferencji pacjenta, nasilenia i dysfunkcjonalności objawów i obecności zaburzeń współistniejących (np. depresji). W Centrum Dobrej Terapii dostępne są obie metody. Może Pan rozważyć zgłoszenie się do jednego z naszych terapeutów CBT (mgr Żaneta Adamczyk, mgr Sylwia Balcerzak, mgr Natalia Brożek, mgr Aleksandra Cieplik, mgr Aleksandra Dindorf, dr Tomasz Drożdż, mgr Sonia Kaczmarczyk, dr n. med. Grzegorz Mączka, mgr Małgorzata Skalska, mgr Gabriela Tomczyk-Knop,), wówczas w przebiegu wstępnych konsultacji można rozważyć wskazania do wizyty psychiatrycznej i ewentualnej farmakoterapii.

Odwrotne postępowanie może polegać na zgłoszeniu się pierwotnie do psychiatry, który wraz z Panem oceni zasadność farmakoterapii i w razie potrzeby wdroży odpowiednie leki, a następnie może Pan planować psychoterapię. Skuteczność obu metod jest porównywalna, przy czym farmakoterapia zazwyczaj zapewnia efekty wcześniej, ale mogą one być mniej trwałe; z kolei poprawa związana z psychoterapią wymaga więcej wysiłku, ale skutki są trwalsze. Czasami rozważa się rozpoczęcie od farmakoterapii (w celu uzyskania szybkiej poprawy), z późniejszą psychoterapią (w celu pogłębienia i utrwalenia korzystnych efektów).

Pozdrawiam

Paweł Brudkiewicz

Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica