Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Mam pytanie dotyczące mojego problemu lękowego/wstydowego. Chodzi o erytrofobię i coś co jest do niej… …

Mam pytanie dotyczące mojego problemu lękowego/wstydowego. Chodzi o erytrofobię i coś co jest do niej podobne i co znalazłem w internecie i mnie dotyczy. Piszę o lęku przed wstydem pojawiającym się na twarzy. Tak jak erytrofobik boi się, że ktoś dostrzeże jego zaczerwienienie. Tak samo ja boję się, że ktoś dostrzeże moje zawstydzenie. Wtedy mam wrażenie, że potwornie się kompromituję i pokazuję innym jaki jestem słaby itd…W internecie znalazłem opis i nazwę. Przesyłam link do angielskiej wikipedii. https://en.wikipedia.org/wiki/Scopophobia

Chcę zapytać w zasadzie o te dwa zaburzenia. W nich istotniejszy jest lęk czy jednak wstyd? Bo ja zawsze swój objaw kojarzyłem ze wstydem, a dopiero pewne kontaktu ze specjalistami nauczyły mnie patrzeć na to jak na lęk.

Drugie pytanie dotyczy skutecznej metody terapeutycznej. Jaka metoda byłaby najlepsza w moim przypadku i czy skuteczna może się okazać terapia grupowa?

Odpowiedzi specjalistów (1):

Centrum Dobrej Terapii
Panie Michale,

Pisze Pan o problemie lękowo/wstydowym w sytuacjach społecznych. Można wyróżnić różne postacie lęków w sytuacjach społecznych i bardzo jest cenne, że szuka Pan wiedzy na ten temat i zastanawia się Pan nad  istotą swoich trudności. W sytuacjach stresowych możemy odczuwać wachlarz różnych emocji i czasem może być je trudno nazwać, a nawet zauważyć. Wstyd w sytuacjach społecznych, bycia potencjalnie ocenianym mogą się wiązać z obawą (a więc lękiem) o np. konsekwencje tej oceny. Można użyć metafory porównującej lęk i wstyd w sytuacjach społecznych do awersu i rewersu jednej monety. Znaczenie emocji i ich akceptacja jest kwestią bardzo indywidualną. Oba zaburzenia, o których Pan mówi, należą do grupy zaburzeń lękowych. Specjalista (psychiatra lub psychoterapeuta) może postawić diagnozę po kontakcie z Panem.

W leczeniu zaburzeń lękowych, w tym różnych fobii na tle społecznym, najskuteczniejsza w badaniach naukowych okazuje się być psychoterapia poznawczo-behawioralna.  Podczas spotkań z psychoterapeutą jest przestrzeń, aby przeanalizować myśli i emocje, które powodują u Pana czerwienienie się i wstyd w sytuacjach społecznych. Na terapii indywidualnej omawia się przekonania prowadzące do nasilenia emocji i ważne doświadczenia z przeszłości. Analizuje się strategie radzenia sobie, planuje się doświadczenia tzw. ekspozycje w sytuacjach, które są problematyczne. Ma to na celu m.in. zmniejszenie dyskomfortu emocjonalnego i zmniejszenie unikania trudnych sytuacji. Terapia grupowa (ukierunkowana na zaburzenia lękowe) też ma udowodnioną skuteczność, lecz może być mniej dostępna niż terapia indywidualna. Zachęcam do konsultacji u specjalisty psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego, podczas której będzie można dobrać formę leczenia, jak również do poczytania wpisów z bloga CDT, gdzie był poruszany temat lęku:

Fobia Społeczna
Zaburzenia lękowe i ich leczenie
Skala lęku społecznego Leibowitza
Fobia społeczna, czy tylko nieśmiałość?

Z poważaniem,
Żaneta Adamczyk-Siwek
Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica