Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Mam problem z współlokatorką otóż twierdzi, że chronią ją smoki i że jest nieśmiertelna. Czasem… …

Mam problem z współlokatorką otóż twierdzi, że chronią ją smoki i że jest nieśmiertelna. Czasem nie można się z nią dogadać ostatnio mówiła że bedzie się uczyć latać jak one, że one są obok, czasem patrzy tak nie obecnie. Boje się że sobie coś przez przypadek zrobi. Chodzi gdzieś po nocach, mało śpi, nie boi się niczego i nie dba o swoje bezpieczeństwo np wychylając się z szóstego piętra.A jednocześnie pracuje, pracuje z pacjentami, lekami, niebezpiecznym przedmiotami.Przecież nie może być tak, że chodzi całą noc po mieście, po pustostanach a rano idzie do pracy.
Od kilku lat też leczy się na Chad, tylko nigdy nie miała takich problemów, dominowała depresja lub stan mieszany, bierze leki regularnie. Nie wiem co mam o tym myśleć, co mogę zrobić . Na ostatnią wizytę u lekarza nie pozwoliła mi z nim porozmawiać a sama nic nie wspomniała o tych smokach.Czy to możliwe by lekarz nie zauważył że coś się dzieje? Rozmowy nie pomagają, nie jestem w stanie przekonać ją do szczerości na wizycie lekarskiej ,argumentuje to że lekarz jej odbierze tą nieśmiertelność i ochronę.
Nie mogę jej pilnować, chodzić za nią a boję się że sobie coś zrobi jak zacznie ” fruwać” .

Odpowiedzi specjalistów (1):

»
Dzień dobry,

przedstawiony opis przypadku jest obszerny i zawiera wiele elementów psychopatologii, dlatego wolałbym nie doradzać nic na odległość. Szczególnie, że wspomniane są nawet zachowania ryzykowne, które mogą grozić utratą życia przez wspomnianą pacjentkę (próby latania). W odpowiedzi najbezpieczniej zasugerować pilną wizytę u psychiatry, a w przypadku nasilonych zaburzeń psychotycznych (urojenia mocy, halucynacje – pacjentka widzi smoki) z równoczesnym zagrożeniem zdrowia lub życia wezwanie PR celem oceny psychiatrycznej pod kątem konieczności hospitalizacji nawet bez zgody. Jednocześnie pragnę poinformować, że rodzina pacjentki może również złożyć wniosek do sądu rodzinnego o leczenie bez zgody w myśl art. 29 Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego. Pani, jako koleżanka, nie może tego zrobić. Skoro pacjentka jest w psychozie, a jej nieleczenie może skutkować dalszym znacznym pogorszeniem stanu zdrowia, takie postępowanie może okazać się niezbędne.

Z poważaniem,
Przemysław Wierzbicki
Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica