Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Dzień dobry!Bardzo proszę o pomoc w temacie odstawienia leków przy Chad.Sprawa dotyczy najbliższej mojej osoby.Przyjmowany… …

Dzień dobry!Bardzo proszę o pomoc w temacie odstawienia leków przy Chad.Sprawa dotyczy najbliższej mojej osoby.Przyjmowany jest lamotrix 200mg (1-0-1) i kwetaplex xr 400mg(0-0-1).Jest chęć chorego do odstawienia kwetaplexu,ze względu na „bardzo dobre samopoczucie”.Psychiatra zgodził sie na całkowite odstawienie -stopniowe zmniejszanie dawki co 2tygodnie o 50mg.Mnie ten pomysł przeraża-1,5 roku temu z dawki kwetaplexu 200 schodziliśmy tak samo i po zejściu do zera zakończyło sie lękami,bezsennością i szpitalem. Bardzo sie boję sie powtórzyć ten schemat.Bardzo proszę o opinie,czy w ogóle rezygnacja z kwetaplexu jest możliwa?Czy ewentualnie może bezpieczniej jest wydłużyć ten proces i zatrzymać sie na dawce np 200??Chory sie uparł, nie słucha racjonalnych argumentów, a ja, jako osoba, ktora bedzie najbardziej odczuwała skutki nawrotu jego choroby jestem przerażona. bardzo bardzo proszę o pomoc…!!!

Odpowiedzi specjalistów (1):

lek. med. Paweł Brudkiewicz Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM.… »
Szanowna Pani,

Wszelkie decyzje o zmianie farmakoterapii powinien podejmować prowadzący lekarz psychiatra – po uwzględnieniu szeregu indywidualnych danych klinicznych (np. dotychczasowe reakcje na leki i ich odstawianie, aktualny stan kliniczny pacjenta, obecność rozmaitych czynników ryzyka itp.), wytycznych światowych towarzystw psychiatrycznych i preferencji samego pacjenta. Nie sposób doradzać w omawianym zakresie bez znajomości i zbadania samego pacjenta. W obliczu opisanych przez Panią wątpliwości i obaw, warto rozważyć wspólną wizytę u prowadzącego psychiatry. Oczywiście pod warunkiem, że pacjent się na to zgadza. Może też Pani spróbować w taktowny i empatyczny sposób omówić swoje obawy z samym pacjentem.

Z poważaniem,
Lek. Paweł Brudkiewicz
Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
89 1090 1665 0000 0001 1615 0389

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Dane do przelewu zagranicznego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
PL 27 1090 1665 0000 0001 3123 5102

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa