Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Dzień dobry, Ze względu na powracające od 2-3 lat objawy depresji od kilku miesięcy rozważam… …

Dzień dobry,
Ze względu na powracające od 2-3 lat objawy depresji od kilku miesięcy rozważam rozpoczęcie terapii. Niestety aktualnie nie posiadam na to środków finansowych. Od ponad roku jestem w udanym związku. Różnice dochodu mojego i partnerki są znaczne. Wiem, ze koszt terapii nie obciążył, by jej budżetu. Ze względu na silną potrzebę niezależności za moja namowa mamy osobne budżety, wspólne wydatki pokrywamy razem. Rozważam poproszenie partnerki o sfinansowanie mojej terapii/pożyczkę – nie wiem jaka forma byłaby lepsza. Martwi mnie tylko czy ta zależność w finansowaniu mojej terapii może mieć wpływ na jej efekt, na wnioski, które będę z niej wyciągać? Czy naruszenie potrzeby finansowej niezależności nie wprowadzi mnie w kolejne czarne myśli, kompleksy i poczucie niższości? Z góry dziękuje za odp

Odpowiedzi specjalistów (1):

Centrum Dobrej Terapii
Szanowna Pani Kasiu,

 

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na zadane pytanie, gdyż zawiera ono dużo różnych zmiennych oraz tak naprawdę wiele niewiadomych. Finansowanie psychoterapii jest rzeczywiście kwestią bardzo istotną i jednym z niezbędnych warunków do jej podjęcia. Oczywiście, że najlepszą formą jest wzięcie odpowiedzialności za własny proces terapeutyczny w całości. Wydaje się jednak, że jeżeli na danym etapie życia osoba, która psychoterapii potrzebuje, nie ma takiej płynności finansowej aby zapewnić sobie leczenie, to korzystniejszą decyzją dla niej będzie być może podjęcie psychoterapii w momencie, w którym naprawdę tego potrzebuje, korzystając z materialnego wsparcia osób trzecich. Depresja jest przecież poważną chorobą, która wymaga specjalistycznej pomocy i wsparcia.

 

Jeżeli chodzi natomiast o wpływ tegoż faktu na efekty procesu terapeutycznego, to jest to temat, który jak najbardziej można omawiać podczas spotkań, analizować znaczenie takiego stanu rzeczy, przyglądać się jego ewentualnym skutkom i zastanawiać czy mogą one realnie mieć wpływ na oczekiwane efekty. Tak naprawdę więc może to być po prostu dodatkowy materiał do pracy terapeutycznej.

 

Z poważaniem,
Magdalena Cieśluk-Toczek

Dodatkowe materiały dla pacjentów związane z odpowiedzią lub uzupełnienia:

Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica