Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Czy leki antydepresyjne mogą trochę fałszować/zmieniać obraz badania MRI?

Witam.

Pierwsze zaburzenia lękowe miałem w wieku 10 lat i dostałem fluoksetyne. Obecnie leczę się na zaburzenia depresyjno-lękowe, o fobii społecznej nie wspominając, ale to jest akurat obecnie mój najmniejszy problem. Aktualnie biorę leki, które prawie w ogóle mi nie pomagają, mam zamiar udać się do lekarza aby zmienił terapię farmakologiczną abym odczuł większą ulgę. Mam zaburzenia seksualne i silną anhedonie od 4 lat po lekach SSRI. W sierpniu w końcu doczekam się rezonansu magnetycznego głowy i tutaj nasuwa się moje pytanie, Czy leki antydepresyjne mogą trochę fałszować/zmieniać obraz badania MRI, czy lepszym rozwiązaniem byłoby całkowite zejście z leków kilka tygodni przed badaniem przy kontroli lekarza psychiatry? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedzi specjalistów (1):

dr hab. n. med. Marcin Siwek Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Absolwent studiów na Wydziale Lekarskim UJ… »

Szanowny Panie Wojtku

Z całą pewnością leki przeciwdepresyjne, podobnie jak inne leki psychotropowe, nie mogą zaburzać wyników obrazowania MRI i nie ma konieczności ich odstawiania przed takim badaniem.  Nawiązując do innych problemów które opisał Pan w pytaniu – w zależności od szczegółowego obrazu klinicznego samych objawów nerwicowych, proporcji poszczególnych objawów,  historii wcześniejszej odpowiedzi na leki, Pana ogólnego stanu somatycznego oraz nasilenia i charakteru zaburzeń seksualnych – można pomyśleć o różnych scenariuszach modyfikacji farmakoterapii – np. zamianie na innych lek z grupy SSRI lub też na lek z innej grupy farmakologicznej (np. inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, moklobemid, bupropion, czy klomipramina etc.) i/lub dodaniu do nich innych preparatów – np. pregabalina, buspiron, opipramol i wiele wiele innych.  Wszystko zależy od Pana indywidualnych cech oraz przeciwwskazań i bilansu korzyści i ryzyka.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia

Marcin Siwek

Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
89 1090 1665 0000 0001 1615 0389

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Dane do przelewu zagranicznego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
PL 27 1090 1665 0000 0001 3123 5102

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa