Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Zauważyłam u córki 13-latki zmianę zachowania. Zamyka się w sobie…

Witam serdecznie,
Zauważyłam u córki  13-latki zmianę zachowania. Zamyka się w sobie, nie chce z nami spędzać czasu, rozmawiać, pogorszyły się wyniki w nauce. Mało się uśmiecha. Jest smutna.
Do kogo powinnam się zwrócić o pomoc? Byliśmy w prywatnej przychodni na konsultacji ale niestety rozmowa pani psycholog z naszą córką trwała 15 minut i zasugerowano nam następne konsultacje. Czy istnieje możliwość umówienia się w Państwa placówce?

Z poważaniem

Odpowiedzi specjalistów (1):

mgr Bogumiła Lipka-Bałazy Psychoterapeuta, absolwentka studiów magisterskich w Wyższej Szkole Filozoficzno–Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie w… »

Szanowna Pani Marto!

Zmiany w zachowaniu Pani córki mogą być typowe dla okresu dojrzewania (adolescencji) – młody człowiek może wówczas funkcjonować inaczej niż dotąd, dystansować się od rodziny i dążyć do coraz większej niezależności, coraz ważniejsza staje się wówczas grupa rówieśnicza. Nowe wyzwania rozwojowe, m. in. budowanie bliskich relacji pozarodzinnych (przyjaźnie, pierwsze miłości) i związane z tym kłopoty mogą powodować, że szkoła staje się mniej ważna i pogarszają się wyniki w nauce. Czasem przyczyną gorszych stopni mogą być biologiczne zmiany w organizmie, wiążące się z szybkim wzrostem, rozwojem, wahaniem hormonów – pojawiać się może wzmożona męczliwość, większe zapotrzebowanie na sen, zaburzenia koncentracji uwagi. Nierzadko zdarza się, że u nastolatków występują wahania nastroju (np. smutek, płaczliwość, ale też rozdrażnienie, impulsywność, potem znów radość, euforia). Zdarza się, że na pogorszenie nastroju ma wpływ brak akceptacji swojego wyglądu zewnętrznego i zmian zachodzących w ciele (np. dziewczynkom wydaje się, że są zbyt grube).

Rozumiem, że jest Pani uważna na sprawy swojej córki i martwi się Pani zmianami w jej zachowaniu. Na podstawie uzyskanych informacji trudno określić, co może być ich powodem i z listu wnioskuję, że Pani również ich nie zna. Warto skonsultować, czy zmiany te mają charakter rozwojowy, czy też mogą świadczyć o zaburzeniach emocjonalnych lub innych problemach w funkcjonowaniu. Dlatego korzystne byłoby zgłosić się z córką na konsultację do psychoterapeuty lub psychologa, który pomoże zrozumieć przyczyny zmian w zachowaniu i ewentualnie zaplanować pomoc. W czasie takiej konsultacji zwykle odbywa się wywiad z rodzicem (rodzicami) oraz rozmowa z nastolatkiem, czasem wskazane jest przeprowadzenie badań psychologicznych. Często zdarza się, że konieczne jest kilka spotkań, żeby nawiązać kontakt z dzieckiem i właściwie określić podłoże zgłaszanych problemów. Z bezpłatnych konsultacji psychologicznych i psychoterapeutycznych można skorzystać w placówkach służby zdrowia, także w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w których udzielana jest pomoc dla dzieci i młodzieży uczącej się. Można również szukać pomocy w prywatnych gabinetach psychologicznych i prywatnych przychodniach. Nawiązując do Pani pytania – czy istnieje możliwość umówienia się na konsultację w naszej placówce – uprzejmie informuję, że w Centrum Dobrej Terapii prowadzone są konsultacje dotyczące problemów wieku dojrzewania, możliwe jest też korzystanie z pomocy psychologicznej oraz psychoterapeutycznej.

Serdecznie pozdrawiam

Bogumiła Lipka-Bałazy

Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica