Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Dzień dobry! Jestem matką trójki dzieci .Moja 16letnia córka rok temu oznajmiła nam że chce… …

Dzień dobry!
Jestem matką trójki dzieci .Moja 16letnia córka rok temu oznajmiła nam że chce zmienić płeć .
W szkole rówieśnicy zwracają się do niej w formie męskiej i oczekuje tego od nas.
Jest zdesperowana, obecnie przyjmuje leki na depresję jest pod opieką poradni leczenia autyzmu gdyż stwierdzono u niej i brata zespół Aspergera. Nie wiem jak jej pomóc i jak się zachowywać wobec niej czy rzeczywiście zaakceptować jej chęć zmianę płci czy szukać terapii.
Czy zajmują się państwo takimi przypadkami, gdzie mam szukać pomocy.

Odpowiedzi specjalistów (1):

mgr Karolina Ogarek-Szulc Psycholog, seksuolog, psychoterapeuta. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (podczas studiów… »
Szanowna Pani Sylwio,

 

Rozumiem Pani zaniepokojenie i chęć pomocy córce. W przypadku transseksualizmu, czyli doświadczania niezgodności płci biologicznej i przypisanej przy urodzeniu z płcią psychologiczną, leczenie polega (jeżeli takie są życzenia pacjenta) na doprowadzeniu ciała poprzez terapię hormonalną i zabiegi operacyjne do formy jak najbardziej zbieżnej z płcią odczuwaną. Jest to długi proces, który wymaga rzetelnej diagnozy oraz podjęcia przez osobę pragnącą takiej zmiany świadomej decyzji. Dlatego też osoby, które odczuwają dysforię płciową (znaczny dyskomfort związany z poczuciem nieadekwatności swojego ciała pod względem płci) zachęcane są do próby życia w roli płci, z którą się identyfikują. Dzięki temu mogą sprawdzić, jakie to wywołuje w nich emocje. Często zdarza się, że dysforia płciowa zmniejsza się, gdy otoczenie uznaje potrzeby osób transseksualnych i np. zwraca się do nich nowym imieniem, używa zaimków adekwatnych do przeżywanej tożsamości płciowej.
Możliwe jest również wsparcie córki poprzez pomoc psychologiczną lub psychoterapię. Zazwyczaj celem takiej psychoterapii, oprócz celów jakie wyznacza sobie pacjent, jest pomoc w rozeznawaniu się co do własnej tożsamości płciowej oraz radzeniu sobie z przejawami braku akceptacji w społeczeństwie wobec osób transpłciowych.
Ponieważ córka ma 16 lat, konieczna jest, oprócz zgody rodziców, również jej zgoda na podjęcie diagnozy lub psychoterapii.
Zachęcam do otwartości na prośby córki, akceptująca postawa najbliższych często powoduje poprawę nastroju i pozwala na swobodniejsze badanie swojej tożsamości.
Córka jest obecnie w okresie rozwojowym, w który wpisane są różnorodne zmiany. Ekspresja płci i tożsamości płciowej jest jednym z wielu obszarów funkcjonowania człowieka. Córka w przyszłości może zarówno zidentyfikować się w jako osoba transpłciowa, jak i powrócić do identyfikacji zgodnej z płcią przypisaną przy urodzeniu.
W Centrum Dobrej Terapii możliwa jest zarówno diagnoza seksuologiczna, która jest zazwyczaj podejmowana przez osoby transpłciowe w procesie korekty płci (co jest możliwe po osiągnięciu pełnoletności) jak i pomoc psychologiczna, która ma na celu wsparcie.
Nie podejmujemy się terapii, która miałaby na celu zmianę zarówno doświadczanej tożsamości płciowej, jak i jej ekspresji, na taką która odpowiadałaby przypisanej przy urodzeniu płci, czyli płci biologicznej. W świetle obecnych standardów medycznych oddziaływania takie są uznawane jako niewskazane, nieskuteczne i nieetyczne.
Z Pani wiadomości wnioskuję, że może Pani doświadczać obecnie znacznego poziomu stresu, dlatego warto zastanowić się czy Pani nie miałaby potrzeby skorzystania ze wsparcia psychologicznego.
Mam nadzieję, że odpowiedziałam wyczerpująco na Pani pytanie,
Pozdrawiam serdecznie,
Karolina Ogarek-Szulc
Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica