Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Chciałabym dowiedzieć się do kogo udać się z następującymi dolegliwościami…

Dzień dobry,
Chciałabym dowiedzieć się do kogo udać się z następującymi dolegliwościami, co robić?

Trwające od około 2 miesięcy stany lękowe (oczywiście nie cały czas, a chwilowo)- są takie dni kiedy mała stresująca rzecz jest w stanie wyprowadzić mnie z równowagi – czuję ścisk w krtani, nudności, czasem muszę wyjść z zatłoczonego miejsca typu galeria/tramwaj bo mam wrażenie że tam nie wysiedzę, robi mi się niedobrze. Wynikają one z myśli dotyczących strachu o związek, o zawód (mój zawód to aktorka), poczucia odpowiedzialności za wszystkie sprawy (prowadzę malutką firmę), czasem taki stres przeżywam również na scenie – zasychanie w ustach, strach przed byciem w zadaniu aktorskim, poczucie że chcę wyjść.

Nie wiem jak zabrać się za leczenie tych dolegliwości, a są one uciążliwe dla mnie i dla otoczenia. Nie chcę czuć się jak nienormalna kobieta niezdolna do pracy, normalnego życia. Jednocześnie jak rozwijam te myśli, to spirala sama się nakręca, reaguję emocjonalnie i od razu chce mi się płakać. Może istotne jest też to że mam stwierdzone hashimoto, nie leczę go hormonami a jedynie suplementuję i staram się dbać o dietę.

Będę wdzięczna za podpowiedź co z tym fantem zrobić.

Pozdrawiam,
Kasia

Odpowiedzi specjalistów (1):

lek. med. Daria Zielińska Specjalista psychiatra. Absolwentka studiów na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, szkolenie… »

Dzień dobry

Objawy, które Pani opisuje faktycznie, jak najbardziej mogą wymagać specjalistycznej pomocy. Ale pragnę Panią uspokoić, że zaburzenia lękowe to jedne z częstszych problemów, z jakimi obecnie borykają się młodzi ludzie. Są one zarazem najczęściej podatne na leczenie – czasami w zupełności wystarczy kontakt z dobrym psychoterapeutą, kiedy indziej wskazane jest czasowe włączenie leków z grupy przeciwdepresyjnych, które mają także działanie przeciwlękowe.

Objawy, które Pani wymienia, mogą nosić cechy m.in. fobii społecznej (w szczególności lęk przed wystąpieniami publicznymi – czy w takich momentach, oprócz suchości w ustach, ma Pani np. kołatania serca, znacząco wzmożoną potliwość, uczucie ucisku w gardle?), ale też agorafobii (lęk przed podróżowaniem komunikacją miejską i przebywaniem w miejscach, z których trudno się szybko wydostać). Oczywiście diagnoza korespondencyjna nigdy nie będzie precyzyjna i nie można na niej polegać (a raczej – traktować jako ogólne wskazówki), dlatego też, w pierwszej kolejności wskazane byłoby udanie się do lekarza psychiatry, który zbierze szczegółowy wywiad i wspólnie z Panią zadecyduje, jakie leczenie będzie dla Pani najbardziej adekwatne.

Równocześnie nie umniejszałabym w opisywanej sytuacji także roli choroby Hashimoto. Nie od dziś wiemy, że tarczyca to gruczoł, którego praca ma duży wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie i samopoczucie. Zaburzenia hormonalne – zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy – mogą odbijać się na naszym nastroju, energii do działania. Mogą też nasilać lęki i niepokoje, lub powodować senność, spowolnienie – równowaga hormonalna jest więc w tym przypadku wyjątkowo istotna. Obawiam się, że przy wyraźnych odchyleniach od normy sama dieta lub suplementy bez recepty mogą nie wystarczyć. Sugerowałabym jednak konsultację u lekarze endokrynologa, który w razie potrzeby poprowadzi Pani leczenie.

Pozdrawiam serdecznie

Daria Zielińska

Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica