Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

2lata temu skonczylam psychoterapie z pozytywnym skutkiem(PTSD, ED) Radze sobie dobrze w zyciu, pracuje mam… …

2lata temu skonczylam psychoterapie z pozytywnym skutkiem(PTSD, ED) Radze sobie dobrze w zyciu, pracuje mam zycie osobiste. Pod koniec terapii okazalo sie ze choruje na chad, z czasem sobie poradzilwam z ta dianoza i swiadomoscia choroby i ewentualnie pierwszymi symptomami zmiany faz.
Problem sie zaczal po obejrzeniu filmu braci Siekielskich „tylko nikomu nie mow”, myslalam ze to juz przerobilam, ze to juz nie wroci. Zdawalam sobie sprawe o czym ten film i czego dotyczy. Moglam spokojnie powiedziec co mnie spotkalo(gwalt w wieku 8lat) ale te opisy swiadow, takie dokladne zlamaly cos we mnie. Odcielo mnie od samej siebie, od emocji, pojawily sie mysli s, typowo ucieczkowe podejscie. Ciagnie mnie w wyjscia awaryjne jakim jest autoagresywne dzialania. Nie wiem co mam z tym zrobic, zostawic by sie wybrzmialo? dac sobie czas ochlonac? Czy juz szukac pomocy?

Odpowiedzi specjalistów (1):

mgr Karolina Ogarek-Szulc Psycholog, seksuolog, psychoterapeuta. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (podczas studiów… »
Pani Katarzyno,

Pomocy ma Pani prawo poszukiwać zawsze, gdy czuje Pani taką potrzebę. Kryzys związany z myślami samobójczymi lub chęcią odreagowania emocji w autoagresywny sposób jest poważną sytuacją i warto skorzystać z pomocy specjalisty. Jeżeli czuje Pani, że trudno skontrolować impulsy autodestrukcyjne, zalecałabym wizytę u lekarza psychiatry. Jeżeli oceni Pani, że jest w stanie kontrolować te impulsy, można skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Pisze Pani o psychoterapii, która była pozytywnym doświadczeniem – mogę się domyślać, że to dzięki temu, że miała Pani bezpieczną relację z psychoterapeutą. Warto zwrócić się do tej osoby również teraz. Możliwe, że to, co obecnie będzie dla Pani przydatne, to interwencja kryzysowa lub krótkoterminowa pomoc psychologiczna.

Po oglądnięciu filmu, o którym Pani pisze, mogły odżyć trudne przeżycia z Pani życia poprzez mechanizm identyfikacji z osobami przedstawionymi w filmie. To naturalne i ma Pani prawo skorzystać ze wsparcia w takiej sytuacji. Nawet po udanej, zakończonej psychoterapii, możliwe jest okresowe pogorszenie funkcjonowania. Nie musi Pani jednak zostawać z tym sama.

Mam nadzieję, że moja odpowiedź będzie pomocna,
Pozdrawiam serdecznie,

Karolina Ogarek-Szulc

Dodatkowe materiały dla pacjentów związane z odpowiedzią lub uzupełnienia:

Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica