Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Wywiad z naszą specjalistką. “Kiedy rodzi się dziecko, rodzi się jednocześnie jego matka”: o problemach w relacjach pomiędzy matką a dzieckiem

Psychoterapeutka z krakowskiego Centrum Dobrej Terapii Katarzyna Hołda w rozmowie Katarzyną Trębacką z serwisu Kobieta Wirtualnej Polski, tłumaczyła na czym polega budowanie więzi emocjonalnej pomiędzy matką a dzieckiem i skąd biorą się problemy w tym obszarze.

„Instynkt macierzyński może być rozumiany na wiele sposobów, zatem odpowiedź nie jest jednoznaczna i zamknięta. Co ważne, bycie w ciąży nie jest równoznaczne z byciem matką. Kiedy rodzi się dziecko, rodzi się jednocześnie jego matka. Czasami powstają zakłócenia, które uniemożliwiają kobiecie nawiązanie naturalnej, pozytywnej więzi z dzieckiem” – mówi specjalistka.

Warto postawić na początku pytanie, co dla każdej matki znaczy “kochać swoje dziecko”. To zdanie może tak naprawdę oznaczać różne stany emocjonalne i być opisem bardzo subiektywnym. Ciąża uruchamia różne obszary psychologiczne, między innymi więź ciężarnej z własną matką. Traumy lub zaburzenia jakie kobieta miała wcześniej w relacjach z własną matką i/lub w przestrzeni rodzinnej, mogą wpływać na proces tworzenia więzi z własnym dzieckiem.

„Jak wynika z najnowszych badań, na nasze życie ma ogromny wpływ to, co działo się w naszych rodzinach wcześniej. I tak na przykład na kobietę, która jest w ciąży i spodziewa się dziewczynki, duży wpływ ma relacja z jej matką. (…) I teraz wpływ na te komórki jajowe ma to, jak babka tej przyszłej dziewczynki czuła się będąc z jej matką w ciąży. I mam tu na myśli procesy biochemiczne zachodzące w organizmie. To nie jest żadna metafizyka. To, jakie babka przeżywała emocje, w jakiej była relacji z ojcem dziecka, co się działo w jej życiu, czy była zdrowa, jak również jakie ona sama miała wyobrażenia na temat matkowania i bycia w ciąży – wszystko to ma wpływ na jej córkę, której komórki jajowe kształtują się w życiu płodowym. Można powiedzieć, że kobiety są trochę ukształtowane przez swoje babki” – opisuje Katarzyna Hołda.

Proces stawania się matką i budowania więzi z dzieckiem jest bardzo złożony. Często rozpoczyna się jeszcze przed poczęciem dziecka, jeśli kobieta tworzy obraz przyszłego dziecka w swoim umyśle. Istnieje wiele etapów, na których ten proces może być zakłócony.

Innymi czynnikami, jakie wpływają na zaburzenie procesu budowania więzi emocjonalnej matki i dziecka, są nierozwiązane konflikty emocjonalne, brak bliskości z ojcem dziecka, partnerem lub partnerką, a także chęć “zapełnienia dzieckiem” jakiejś przestrzeni mentalnej, w której kobieta odczuwa braki – takie jak poczucie samotności.

Ale nawet w stabilnych i bezpiecznych relacjach mogą pojawić się problemy emocjonalne po porodzie. Wiąże się to z nikłą świadomością społeczną problemu depresji poporodowej.

„To choroba, o której bardzo dużo się mówi, a z drugiej strony kwestie jej rozpoznawania i leczenia przez system opieki zdrowotnej są kompletnie zaniedbane. Podobnie jak profilaktyka depresji poporodowej leży na łopatkach” – alarmuje specjalistka.

Źródeł problemów w budowaniu bliskości pomiędzy matką a dzieckiem może być bardzo wiele. Zainteresowanych zapraszamy do lektury tego ciekawego wywiadu pod TYM LINKIEM.

mgr Katarzyna Hołda

Psychoterapeutka w trakcie procesu certyfikacji, prowadzi terapię w nurcie psychodynamicznym. Absolwentka Filologii Polskiej UŚ oraz Studiów Podyplomowych z zakresu Psychologii… »

Inne artykuły:

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica