Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Kobiety czerpią większą satysfakcję z kontaktów społecznych – najnowsze badania

Kobiety czerpią więcej satysfakcji z interakcji społecznych z kobietami, niż mężczyźni z mężczyznami. Kobiety są też bardziej od mężczyzn wrażliwe na działanie oksytocyny, jak wynika z najnowszych badań dotyczących działania mózgu w kontaktach społecznych.

Badanie przeprowadzone na stanowym uniwersytecie w Georgii (USA) zostało przeprowadzone przez zespół naukowców pod kierownictwem doktora Elliotta Albersa, dyrektora Centrum Neuronauki Behawioralnej.

Hormon przywiązania

Oksytocyna to hormon, który jest wytwarzany w podwzgórzu. Jest wydzielany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. U kobiet oksytocyna odgrywa bardzo istotną rolę w okresie ciąży i macierzyństwa – wywołuje m.in. skurcze porodowe, jest niezbędna w laktacji. U obu płci oksytocyna wydzielana jest pod wpływem dotyku i w kontaktach z bliskimi osobami – stąd jej potoczna nazwa “hormon przywiązania”.

Kobiety bardziej wrażliwe na działanie oksytocyny

Grupa badaczy postanowiła sprawdzić, w jaki sposób konkretnie oksytocyna wpływa na kontakty międzyludzkie u kobiet i mężczyzn. Potwierdzono, że chociaż hormon ten jest wydzielany u obu płci w trakcie kontaktów społecznych, kobiety są zdecydowanie bardziej wrażliwe na jego działanie, niż mężczyźni. W przypadku kobiet, ośrodek mózgu odpowiedzialny za nagrodę (odczuwanie satysfakcji, zadowolenie itp.) jest znacznie bardziej aktywny w czasie interakcji z innymi kobietami, niż ma to miejsce w przypadku mężczyzn. Odpowiedzialna jest za to właśnie oksytocyna.

Wnioski z badania

Badania dotyczące sposobu, w jaki kobiety i mężczyźni odbierają interakcje międzyludzkie pomagają w lepszym kształtowaniu programów profilaktycznych zapobiegających rozwojowi niektórych chorób psychicznych, a także pomagają w ich leczeniu.

Interakcje społeczne są niezbędne w leczeniu uzależnień, zmniejszają stres związany z wieloma chorobami (nie tylko psychicznymi) i pomagają w uzyskaniu lepszych wyników leczenia zaburzeń psychiatrycznych (depresja, nerwice, schizofrenia). Uwzględnienie różnic w postrzeganiu interakcji społecznych przez obie płcie pozwala lepiej dostosować programy leczenia do potrzeb kobiet i mężczyzn. Przykładowo, powyższe badanie wskazuje, że w przypadku kobiet, dużą rolę w leczeniu poszczególnych chorób może odgrywać terapia grupowa i np. kontakt ze specjalistami tej samej płci.

Opracowała: Katarzyna Olechniewicz, na podstawie: ScienceDaily

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica