Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Mam pytanie o chorobę Wilsona, mam 15-letnią córkę, problem zaczął się w wieku ok. 12 lat.

Witam. Mam pytanie o chorobę Wilsona, mam 15 -letnią córkę, problem zaczął się w wieku ok. 12 lat. Córka ma nie kontrolowane objawy, w stresowych sytuacjach trzęsie się jej głowa, spinają się mięśnie, nie może swobodnie poruszać szyją. Ja mam podobne objawy i też zaczęło się to u mnie w ok. tym samym wieku. W mojej rodzinie była osoba chora na schizofrenie. Boję się i nie wiem jak pomóc córce bo przez to nie potrafi normalnie funkcjonować.

Odpowiedzi specjalistów (1):

lek. med. Bartłomiej Taurogiński Lekarz w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży. Uczestnik… »

Szanowna Pani,

ze względu na brak wystarczających informacji, w odpowiedzi mogę ograniczyć się tylko do napisania kilku zdań, które wydają się istotne. Po pierwsze, opisywane przez Panią objawy nie są typowe dla schizofrenii. Niekontrolowane ruchy ciała, skurcze mięśni wymagają przeprowadzenia pełnej diagnozy medycznej (po wykluczeniu przyczyn somatycznych, także diagnozy psychiatrycznej), a źródła takiego stanu rzeczy mogą być różnorakie. Owszem, posiadanie w rodzinie kogoś, u kogo rozpoznano schizofrenię należy traktować jako potencjalny czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia tej choroby u innego członka rodziny, a ryzyko jest tym większe, im bliższe pokrewieństwo z osobą chorą. Występowanie takich samych objawów u Pani jak i u córki może wskazywać na dziedziczne podłoże objawów, a wspominana przez Panią choroba Wilsona – mogłaby być jedną z chorób, której wystąpienie należałoby wykluczyć lub potwierdzić. Wobec licznych wątpliwości i poważnego charakteru objawów sugeruję zgłoszenie się z córką na konsultację lekarską (na tym etapie najprawdopodobniej najbardziej optymalnym wyborem byłby doświadczony lekarz pediatra), w celu całościowego badania stanu zdrowia i zaplanowania ewentualnych badań dodatkowych i konsultacji specjalistycznych.

Pozdrawiam
Bartłomiej Taurogiński

Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!