Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Jakie jest ryzyko picia alkoholu podczas farmakoterapii?

Łączenie alkoholu z lekami psychotropowymi wiąże się z szeregiem zagrożeń. Niektóre z tych leków nasilają niekorzystny wpływ alkoholu na organizm. I odwrotnie – alkohol może zaburzać działanie leków na tyle, że będą one mniej skuteczne lub będą wywoływać więcej działań niepożądanych (aż po toksyczność włącznie). Alkohol sam w sobie zaburza działanie neuroprzekaźników w mózgu, istnieje więc ryzyko jego negatywnego oddziaływania na samopoczucie pacjenta, ale też – na działanie leków.

Po wypiciu alkoholu wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia senności polekowej, osłabienia koncentracji uwagi i pamięci oraz zaburzenia koordynacji wzrokowo-przestrzennej. Jego spożywanie wraz z lekami zwiększa też możliwość wystąpienia spadków ciśnienia krwi. Ponieważ jest on metabolizowany głównie w wątrobie – może wpływać na metabolizm wielu leków zachodzący w tym narządzie. Skutkiem tego jest ryzyko zmiany (nasilenia lub osłabienia) działania leków. Spożywanie alkoholu równocześnie z lekami psychiatrycznymi wpływającymi na czynność bioelektryczną serca, zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca. W przypadku innych leków wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia drgawek.

Na koniec warto zauważyć, iż nadużywanie alkoholu może osłabiać motywację i wolę pacjenta – i co za tym idzie  – powodować trudności z przestrzeganiem zaleceń otrzymanych od psychiatry.

Pamiętaj, przyjmując lub planując przyjmowanie leków psychiatrycznych, otwarcie omów ze swoim lekarzem kwestie związane ze spożywaniem alkoholu!

lek. med. Paweł Brudkiewicz

Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Katedrze i Klinice… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Głód alkoholowy
13 kwietnia 2017

Czym jest głód alkoholu? Głód alkoholowy jest jednym z objawów zespołu  uzależnienia od alkoholu i opisuje się go jako „silne pragnienie lub przymus... »

Dlaczego nie wolno pić alkoholu w ciąży?
4 października 2015

Wiadomo, że używanie alkoholu w czasie ciąży może być szkodliwe dla dziecka. Jednak nie jest jednoznacznie określone i zbadane jaka ilość alkoholu wypijanego w... »

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wpływ leków przeciwdepresyjnych na gęstość kości i ryzyko osteoporozy

Na powierzchni komórek tkanki kostnej (bardzo podobnie do komórek nerwowych) znajdują się liczne receptory serotoninowe oraz pompy wychwytu zwrotnego serotoniny. …...

Zamknij