Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Depresja – jak zapobiegać? Zadbaj o hobby

Kochasz kuchnię tajską? Lubisz spacery ze swoim czworonogiem? Należysz do klubu kajakowego? Spotykasz się ze znajomymi na brydża? Wyjeżdżasz w góry na weekend? To świetnie! Świetnie dla Twojego zdrowia.

Badania wyraźnie wskazują, że angażowanie się w aktywności, które sprawiają nam przyjemność lub w których czujemy się dobrzy, wzmacniają zdrowie psychiczne. Niektóre ośrodki pomocy psychologicznej w Wielkiej Brytanii w centrum planu terapeutycznego umieszczają odnowienie i rozwijanie dawno zapomnianych hobby. Badacze wskazują, że w związku z poważnymi zmianami w życiu lub okresami złego samopoczucia, ludzie nierzadko wycofują się ze sprawiających im przyjemność aktywności, czego następstwem może być zachwiane poczucie własnej tożsamości i obniżona samoocena. Dlatego pielęgnuj i rozwijaj swoje hobby w codziennym życiu. Jeśli nie masz pomysłu, zainspiruj się rozmową z przyjaciółmi lub znajomymi, możesz też wpisać słowo „hobby” w wyszukiwarce internetowej i zadziwić się ilością możliwości. Próbuj różnych aktywności i nie zniechęcaj się łatwo, szukaj czegoś dla siebie.

Pamiętaj że bycie w czymś dobrym wymaga nieco czasu, ale im więcej czasu poświęcisz na hobby tym więcej przyjemności przyniesie. A im więcej przyjemności doświadczasz w życiu, tym mniejsze jest ryzyko zapadnięcia na depresję lub nawrotu depresji po wcześniejszym zachorowaniu.

Opracował dr n. med. Grzegorz Mączka

dr n. med. Grzegorz Mączka

Certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, specjalista psycholog kliniczny, dydaktyk. W trakcie kursu Superwizor-Dydaktyk PTTPB.  Doświadczenie zawodowe… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Geriatryczna skala oceny depresji
28 czerwca 2012

Geriatryczna skala oceny depresji (Geriatric Depression Scale – GDS) to jedna z częściej stosowanych skal do przesiewowej samooceny depresji w wieku... »

Skala depresji Becka
6 czerwca 2012

Skala depresji Becka składa się z 21 pytań wielokrotnego wyboru i jest jednym z najpowszechniej stosowanych narzędzi oceny nasilenia objawów depresyjnych... »

Przeczytaj poprzedni wpis:
Specjaliści Centrum Dobrej Terapii na Konferencji „Procesy terapeutyczne w leczeniu uzależnień”

W dniu 24 kwietnia 2015 roku odbyła się Konferencja naukowo-szkoleniowa „Procesy terapeutyczne w leczeniu uzależnień” zorganizowana przez Miejskie Centrum Profilaktyki…...

Zamknij