Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Od kilku lat cierpię na bezsenność. Mam wątpliwości co do leczenia.

Cierpię od kilku lat / od menopauzy / na bezsenność. Kilka lat temu w czasie pobytu w Niemczech mój znajomy psychiatra polecił mi mirtazapinę 15 mg przez 3 tygodnie/ utyłam w tym okresie 3 kg/, a następnie 1/2 tabletki czyli 7,5 mg. To zadziałało. Potem przez ok 3 lata brałam 1/4 tabletki, sen był dość dobry.

W grudniu 2017 bezsenność nasiliła się. Udałam się do psychiatry w Poznaniu. Zalecono mi 1/3 tabletki Trittico, które za zgodą tegoż psychiatry odstawiłam po 5 dniach / kołatanie serca, zatkany nos i krótki sen/. Teraz mam zalecony Pinexet 25 mg. Przyznam, że obawiam się tego leku.

W międzyczasie podjęłam terapię behawioralno-poznawczą. Okazuje się, że bezsenność jest wtórnym objawem. Pierwotnym są lęki.

Pytanie: czy mam spróbować kuracji Pinexetem? Czy wrócić do mirtazapiny? Czy może coś jeszcze innego?

Odpowiedzi specjalistów (1):

lek. med. Paweł Brudkiewicz Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM.… »

Szanowna Pani,

Przewlekła bezsenność zwykle jest wtórnym problemem, a najczęstsze przyczyny pierwotne, to właśnie objawy i zaburzenia psychiczne. W przypadku, gdy u źródeł bezsenności wykrywa się problemy lękowe, wskazane jest leczenie przyczynowe, w tym przypadku – przede wszystkim psychoterapia. Dostępne są również bezpieczne i skuteczne opcje farmakologicznego redukowania nasilenia i częstości objawów lękowych, są to leki z grupy SSRI, SNRI, inne leki serotoninergiczne, czy od niedawna bardziej dostępna pregabalina. Każdy z tych leków ma swoje zalety i wady, a ich wybór powinien być zindywidualizowany, w oparciu o dokładne badanie psychiatryczne i preferencje pacjenta. W leczeniu bezsenności przewlekłej faktycznie stosuje się małe dawki sedatywnych leków przeciwdepresyjnych (np. Trittico, Mirtazapina) lub przeciwpsychotycznych (np. Pinexet), ale w tych dawkach wykorzystuje się głównie ich nasenne działanie, gdyż wówczas działanie przeciwlękowe jest bardzo słabe, a czasami wręcz żadne. Zwykle leczenie takie jest bezpieczne, choć również musi być zindywidualizowane. Mirtazapina może np. zwiększać apetyt i przyczyniać się do wzrostu masy ciała. Pani doświadczyła też rzadkich ale nieprzyjemnych działań niepożądanych powodowanych przez Trittico. Trzeba pamiętać, że u osoby z pierwotnymi zaburzeniami lękowymi stosowanie tych leków może przynieść poprawę w zakresie jakości i ilości snu, ale istnieje istotne ryzyko nawrotu objawów po odstawieniu farmakoterapii. Zachęcam zatem do kontynuacji psychoterapii i do ewentualnego przedyskutowania z prowadzącym lekarzem psychiatrą intensywniejszej farmakoterapii zaburzeń lękowych.

Pozdrawiam

Paweł Brudkiewicz

Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica