Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Dzień dobry, od kilku miesięcy cierpię z powodu nieumiejętność zapanowania nad własnymi emocjami. Często wybucham… …

Dzień dobry,
od kilku miesięcy cierpię z powodu nieumiejętność zapanowania nad własnymi emocjami. Często wybucham z błahych powodów, wpadam w pewien „szał” kłótni. Kilkukrotnie zdarzyły mi się też „napady” silnego płaczu, wręcz histerycznego, którego nie umiałam opanować. Widzę też u siebie potrzebę nadmiernej kontroli. Mój ojciec był alkoholikiem. Do kogo powinnam się zwrócić: do lekarza psychiatry czy do psychologa?

Odpowiedzi specjalistów (1):

mgr Bogumiła Lipka-Bałazy Psychoterapeuta, absolwentka studiów magisterskich w Wyższej Szkole Filozoficzno–Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie w… »
Szanowna Pani Natalio,

rozumiem, że pojawiające się u Pani problemy w radzeniu sobie z emocjami powodują duży dyskomfort. Warto się zastanowić, skąd biorą się te gwałtowne wybuchy uczuć, wśród których może pojawiają się takie, jak złość i żal. Bardzo ważne jest także to, co może być ich powodem. W określeniu tej kwestii pomocne jest zastanowienie się, w jakich pojawiają się sytuacjach, czy są wywoływane przez pojawiające się myśli, wspomnienia. Czasem bywa tak, że im bardziej próbujemy odsuwać od siebie pewne myśli i kontrolować emocje (a pisze Pani o potrzebie nadmiernej kontroli), tym trudniej to zrobić. Wspomina Pani, że ojciec był alkoholikiem – możliwe, że nie bez powodu informacja ta towarzyszy opisowi objawów. Alkoholizm zwykle wpływa na funkcjonowanie całej rodziny, a szczególnie dzieci, które mają najmniejsze możliwości zmiany sytuacji. Przeżycia z dzieciństwa mogą w znacznym stopniu wpływać na funkcjonowanie w życiu dorosłym, zwłaszcza jeśli nie było szansy ich odreagować. Myślę, że warto przyjrzeć się swoim emocjom w kontakcie z psychoterapeutą (psychologiem). Jeśli natomiast z powodu nasilenia objawów trudno Pani funkcjonować w codziennym życiu – zalecana jest również konsultacja psychiatryczna i być może włączenie farmakoterapii. Leki pomogą zmniejszyć przeżywane napięcie emocjonalne, ale nie zlikwidują jego przyczyn, co jest możliwe w procesie psychoterapii.

Z poważaniem,
Bogumiła Lipka-Bałazy
Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica