Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Mam stwierdzoną od 3 lat nerwice natrectw, a od roku doszla do tego depresja umiarkowana

Mam stwierdzoną od 3 lat nerwice natrectw, a od roku doszła do tego depresja umiarkowana jakby z myslami samobojczymi i po 2 mies bylam na asentrze, mozarinie, lamilepcie, faxolecie i zero efektow. Jestem zalamana, ze trzeba zyc, a ja cierpie. Nie mam energii do zycia, ciagle wspominam dobre chwile i ze juz nigdy nie bede zdrowa…

Obecnie 3 miesiac jestem na anafranilu, tzn 1,5 mies na dawce 150mg i tez zero poprawy. Mysle nad intensywna terapia w klinice, ale czy jest szansa, ze ten anafranil i jakis lek pomoze na napiecie, niepokoj, lek uogolniony i te obsesje na punkcie ladu, skladu i porzadku? :-(.

Martwie sie, ze jestem lekooporna, a nie choruje na nic innego. Mase witamin zjadlam, nie odzywiam sie zle, mam czas na odpoczynek, a dalej zle sie czuje… ratunku… bo sie boje… Myslalam, ze anafranil da sobie z tym rade, skoro mam podloze genetyczne od ojca strony, a tu nadzieja umarla…

Odpowiedzi specjalistów (1):

dr hab. n. med. Marcin Siwek, prof. UJ Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego; Kierownik Zakładu Zaburzeń… »

Szanowna Pani Katarzyno,

proszę absolutnie się nie poddawać, ponieważ wchodzą u Pani w  grę jeszcze bardzo liczne opcje terapeutyczne, stwarzające dużą szansę na poprawę. Rzecz jasna ich szczegółowe dopasowanie wymaga konsultacji i decyzji podjętej razem z prowadzącym psychiatrą. Po pierwsze (jeżeli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych a tolerancja leku jest dobra) możliwa jest próba zwiększenia dawki Anafranilu. Dodatkowo, podstawowe leczenie przeciwobsesyjne (tj. anafranil lub inny lek przeciwdepresyjny blokujący wychwyt zwrotny serotoniny) można potencjalizować innymi lekami (np. atypowymi lekami przeciwpsychotycznymi, lekami przeciwdrgawkowymi, itp.).

Ponadto – niezależnie od farmakoterapii – bardzo duże znaczenie w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i towarzyszących im innych objawów, ma psychoterapia. Gorąco Panią namawiam do jej podjęcia. Paradygmat psychoterapii (np. poznawczo-behawioralna, czy psychodynamiczna), jej forma (indywidualna, czy grupowa), sposób połączenia z farmakoterapią, a także miejsce leczenia (gabinet, poradnia, oddział szpitalny) zależą od bardzo wielu czynników które muszą być przeanalizowane przez Pani lekarza prowadzącego i omówione z Panią.

Serdecznie pozdrawiam

Marcin Siwek

Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica