Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Choruje na nerwicę lękową oraz fobię społeczną. Dostałem lek sertagen oraz skierowanie na rozpoczęcie psychoterapii…

Choruje na nerwicę lękową oraz fobię społeczną. Dostałem lek sertagen oraz skierowanie na rozpoczęcie psychoterapii. Czy to dobra droga powrotu do zdrowia ? Najgorszy objaw somatyczny to zawroty głowy – jak się go pozbyć? Czy konflikty z dzieciństwa (głównie w szkole) mogą być przyczyną?

Odpowiedzi specjalistów (1):

lek. med. Paweł Brudkiewicz Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM.… »

Szanowny Panie,

W przypadku prawidłowego rozpoznania zaburzeń lękowych (np. nerwica lękowa i fobia społeczna) postępowanie może polegać na zastosowaniu psychoterapii i farmakoterapii. Wybór metody zależy od obrazu klinicznego, dostępności i preferencji pacjenta, ale dość często optymalnym jest właśnie łączne zastosowanie tych sposobów leczenia. Otrzymał Pan lek, który należy do grupy SSRI, a więc leków z wyboru w przypadku zaburzeń lękowych. Określenie czy ten lek jest dla Pana optymalny, zależy od efektywności i działań niepożądanych. Jeśli lek okazuje się skuteczny, a działania niepożądane nie występują lub są niekłopotliwe, leczenie zazwyczaj jest bezpieczne i korzystne, warto je kontynuować. Jeśli natomiast efektywność jest nieoptymalna i/lub działania niepożądane nieakceptowalne – warto to omówić ze swoim psychiatrą, w celu zastanowienia się nad zmianami w zakresie farmakoterapii. Większość naszych pacjentów zachęcamy też do kontynuacji psychoterapii, gdyż może ona dać widoczne i trwałe efekty, pod postacią zmiany w funkcjonowaniu i przeżywaniu (siebie i świata).

Przyczyny zaburzeń lękowych są złożone – często istnieje podatność, na którą nakładają się czynniki rodzinne i wychowawcze, a w późniejszym okresie – również czynniki środowiskowe i społeczne, czyli różne niekorzystne i trudne z psychicznego punktu widzenia doświadczenia. Czynniki te w sposób względnie trwały zmieniają nasze postrzeganie świata i siebie, nasze przeżywanie emocjonalne i związane z emocjami reakcje, co w sumie wpływa na to jak się czujemy i funkcjonujemy. Dobrą wiadomością jest to, że w tych przypadkach zmiana jest jak najbardziej możliwa – przy optymalnym postępowaniu można stopniowo zmieniać niekorzystne schematy swoich reakcji psychicznych, na bardziej funkcjonalne i skuteczne.

Występowanie zawrotów głowy u osoby leczonej z powodu zaburzeń lękowych, wymaga omówienia problemu z lekarzem – objaw taki może być elementem samej nerwicy, może się wiązać z wprowadzana farmakoterapią, ale może mieć też inne przyczyny. Zazwyczaj jesteśmy w stanie na podstawie dokładnego wywiadu z pacjentem dokonać takiego różnicowania i wyciągnąć adekwatne wnioski, jednak czasami wskazana bywa konsultacja specjalistyczna (np. neurologiczna).

Życzę wytrwałości w leczeniu i pozdrawiam

Paweł Brudkiewicz

Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica