Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Z opisów symptomów migrenowych i napięciowych bólów głowy, skłoniłabym się do przewlekłych napięciowych bóli

Dzień dobry. Z opisów symptomów migrenowych i napięciowych bólów głowy, skłoniłabym się w moim przypadku do przewlekłych napięciowych bóli, którym niekoniecznie towarzyszy sztywność karku. Wizyty u neurologa kończyły się podawaniem różnych leków na migrenę i też przeciwdepresyjnych, a u psychiatry leków przeciwdepresyjnych, chociaż trudno się ją u mnie jednoznacznie diagnozowało. Ogólnie, większość z nich nie była dobrze tolerowana przeze mnie. Strzałem w 10-kę był Sulpiryd 50mg, który brałam przez ok. 7 miesięcy, aż do czasu operacji serca, która automatycznie spowodowała przerwanie podawanie leku i też bóli przez kolejne 11 miesięcy. Obecnie bóle powróciły a Sulpiryd po konsultacji z lekarzem, niestety nie pomaga, przynajmniej na razie (7 dni). Jestem w punkcie 0. Pierwsze bóle głowy pojawiły się ok.11 lat temu.
Pozdrawiam bardzo serdecznie.

Odpowiedzi specjalistów (1):

dr hab. n. med. Marcin Siwek, prof. UJ Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego; Kierownik Zakładu Zaburzeń… »

Szanowna Pani Ewo,

Wysoka skuteczność sulpirydu wówczas kiedy był stosowany za pierwszym razem, może wskazywać na to, że podłoże Pani bólów głowy ma charakter psychogenny. Tutaj nasuwa się pytanie na ile szczegółowy w tym zakresie był proces diagnostyczny i jakie z niego płynęły wnioski.

W zależności od charakteru tegoż (domniemanego) podłoża psychogennego (np. zaburzenia somatyzacyjne, zaburzenie depresyjne, lękowo-depresyjne, zespół lęku uogólnionego i wiele innych) można pomysleć o różnych strategiach, polegających na łączeniu leków z psychoterapią i/lub treningiem relaksacyjnym. Nie wiem niestety jakie leki przeciwdepresyjne u Pani do tej pory stosowano. Zarówno w bólach psychogennych jak i bólach migrenowych, czy napięciowych (oraz w bólach o mieszanym charakterze), czasem dobrze sprawdzają się leki, które mają równoczesne działanie przeciwbólowe, przeciwdepresyjne i przeciwlękowe – np. duloksetyna, wenlafaksyna, czy amitryptylina. W przypadkach opornych na leczenie można również pomyśleć o kombinacjach 2 lub więcej leków psychotropowych z różnych grup i o różnych mechanizmach działania.

Zachęcam zatem do ponownej konsultacji u specjalisty psychiatry, a być może również do pogłębionej diagnostyki psychologicznej.

Serdecznie pozdrawiam.

Dodatkowe materiały dla pacjentów związane z odpowiedzią lub uzupełnienia:

Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica