Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Depresja – wypowiedź lek. med. Pawła Gałka w roli eksperta w artykule Gazety.pl

Od jakiegoś czasu w mediach trwa edukowanie społeczeństwa w zakresie śmiertelnej choroby, jaką jest depresja. Kilka dni temu w portalu Weekend Gazeta.pl ukazał się artykuł autorstwa Eweliny Zambrzyckiej-Kościelnickiej: W cieniu czarnego psa. „Codziennie z tego powodu umiera 3800 osób. Co 40 sekund zabija się człowiek”. W roli eksperta wypowiada się w nim nasz specjalista psychiatra, lek. med. Paweł Gałek.

Depresja to choroba, która praktycznie uniemożliwia funkcjonowanie społeczne. Według statystyk WHO oraz danych ZUS najczęściej dotyka osoby w wieku produkcyjnym, zdecydowanie częściej kobiety niż mężczyzn. „Codziennie z powodu depresji umiera 3800 osób. Co 40 sekund na świecie zabija się człowiek. W Polsce problem ten jest mało dostrzegany, mimo że każdego dnia aż 16 Polaków odbiera sobie życie – to więcej ofiar niż w przypadku wypadków drogowych. W 2013 roku w Polsce z powodu samobójstw zanotowano 6097 zgonów (dane z Komendy Głównej Policji). To blisko 2000 więcej niż w roku poprzednim. To także więcej zgonów niż w przypadku takich chorób jak rak piersi czy rak prostaty” – można przeczytać na stronie kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji, której celem jest popularyzowanie wiedzy o tej chorobie oraz pomoc osobom cierpiącym i ich rodzinom.

Z depresją łączą się realne zmiany w mózgu. Jak mówi lek. med. Paweł Gałek: Poziom wszystkich wymienionych neuroprzekaźników spada. To, który ze spadków przeważa, determinuje konstelację objawów. Jeśli to serotonina ­– objawy są depresyjne, ale również lękowe. Jeżeli noradrenalina i dopamina, które odpowiadają za motywację i odczuwanie przyjemności, ich spadek prowadzi do anhedonii, czyli utraty zdolności odczuwania przyjemności, oraz obniżenia motywacji. To neurobiologiczne podstawy depresji. (…) Depresji towarzyszy wielkie napięcie i lęk, które ulegają somatyzacji, czyli zostają wyrażone poprzez ciało. Pojawia się ból mięśni karku, grzbietu, napięciowe bóle głowy. Dolegliwości pojawiają się też w obrębie przewodu pokarmowego – wylicza psychiatra. I dodaje: Siedliskiem bólu jest ośrodkowy układ nerwowy. Ta relacja jest obustronna: ból psychiczny jest w stanie wywołać ból fizyczny (…) Zależność między umysłem a ciałem jest bezsprzeczna.

Jednak należy pamiętać o tym, że depresję można, a nawet trzeba leczyć. Jeśli chory nie podjął leczenia, ryzyko wystąpienia kolejnego epizodu depresyjnego wynosi 20-30 proc. w ciągu 6 do 12 miesięcy i rośnie do 75 proc. w ciągu trzech lat – mówi lek. med. Paweł Gałek.

Zachęcamy do przeczytania całego artykułu, w którym znajdziecie również fragmenty z prawdziwego pamiętnika osoby chorującej na zaburzenia afektywne jednobiegunowe: W cieniu czarnego psa. „Codziennie z tego powodu umiera 3800 osób. Co 40 sekund zabija się człowiek”

Przeczytaj również:
Co to jest somatyzacja?
2 grudnia 2013

Definicja pojęcia somatyzacji Termin somatyzacja wywodzi się z języka greckiego (somatikos – cielesny, związany z ciałem). Oznacza tendencję do doświadczania i... »

Geriatryczna skala oceny depresji
28 czerwca 2012

Geriatryczna skala oceny depresji (Geriatric Depression Scale – GDS) to jedna z częściej stosowanych skal do przesiewowej samooceny depresji w wieku... »

Skala depresji Becka
6 czerwca 2012

Inwentarz Depresji Beck’a (BDI) jest narzędziem przesiewowym (potocznie określanym też jako „test na depresję”), wykonywanym w celu oceny objawów depresji u osób... »