Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Zauważyliśmy że nasza 2,5 letnia córka się masturbuje

Dzień dobry.
Zwracam się do Państwa z problemem związanym z naszą 2,5 letnią córką. Nasza córka odkąd zaczęła stabilnie siedzieć zaczęła też podskakiwać… Chwilowo śmialiśmy się z tego jak namiętnie podskakiwała we wszystkich możliwych urządzeniach i rowerkach aż do zaśnięcia ale z biegiem czasu zauważyliśmy ze w ten sposób się masturbuje. Chcieli byśmy zasięgnąć porady specjalisty co może być powodem takich zachowań, w jaki sposób z nimi mamy sobie radzić my a jak nakierunkowywać dziecko, w jaki sposób oduczyć córkę takich zachowań? Prosił bym o kontakt.

dziękuję Krzysztof

Odpowiedzi specjalistów (1):

Centrum Dobrej Terapii

Szanowny Panie Krzysztofie,

Zjawisko masturbacji – czyli samodzielnej stymulacji okolic narządów płciowych – spotyka się u wszystkich dzieci i w ogromnej większości przypadków jest to sytuacja normalna i prawidłowa. Dzieci odkrywają w ten sposób funkcjonowanie swojego ciała, rozładowują napięcie emocjonalne lub podejmują masturbację gdy się nudzą – nie mają towarzystwa lub innego ciekawiącego je zajęcia. Mówimy wtedy o masturbacji rozwojowej.

Masturbując się dzieci pocierają, ugniatają lub w inny sposób stymulują dłońmi okolice narządów płciowych. Czasem robią to w mniej oczywisty sposób – np. pocierają kroczem o meble czy podłoże albo mocno zaciskają i prostują nóżki. Towarzyszy temu często zaczerwienienie twarzy, dziecko może się spocić, a jego oddech przyspiesza. Takie zachowania i objawy często budzą (jak się zwykle potem okazuje – nieuzasadniony) niepokój opiekunów.

W rzadszych przypadkach masturbacja jest przejawem poważnych nieprawidłowości i pojawia się u dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi lub rozwojowymi albo takich, które doświadczyły nadużycia seksualnego czy też innych traumatycznych wydarzeń. W tych sytuacjach masturbacja jest nadmiernie intensywna albo podejmowana w nieodpowiednich do tego okolicznościach (np. w miejscach publicznych), dziecko może naśladować zachowania seksualne dorosłych, próbować angażować w swoją masturbację inne osoby lub wkładać do pochwy czy odbytu różne przedmioty. Takie postacie masturbacji wymagają pilnej konsultacji, diagnostyki i otoczenia dziecka opieką terapeutyczną.

Ten krótki opis zachowań Pana córeczki nie sugeruje, aby działo się coś niepokojącego. Pewność tego stwierdzenia mogłaby dać dopiero konsultacja ze specjalistą, który zbierze dokładny wywiad oraz oceni stan psychiczny i stopień rozwoju dziecka.

Wskazówki postępowania w przypadku masturbacji rozwojowej:

  • absolutnie nie wolno dziecka karać, straszyć czy zawstydzać, ponieważ takie działania ze strony rodziców wywołują u dziecka napięcie emocjonalne i mogą nasilić masturbację.
  • jeśli zauważymy, że dziecko się masturbuje, najlepiej w ogóle nie zwracać uwagi na ten fakt, tylko spróbować odwrócić jego uwagę – np. zawołać je i zaproponować inną aktywność. Dziecko zajęte czymś ciekawym nie będzie miało chęci się masturbować.
  • należy pamiętać, że masturbacji nie można oduczyć – to naturalne, normalne zachowanie, które zarówno u dorosłych, jak i u dzieci ma swoją rolę (choć w obu tych grupach jest ona inna) i zaspokaja pewne potrzeby. Należy natomiast uczyć dziecko, że jest to zachowanie „intymne” i reguły życia społecznego przewidują, aby takie aktywności podejmować w odpowiednich warunkach – czyli na osobności i dyskretnie. Rolą rodzica jest tu zatem nie tyle oduczanie masturbacji, ale odpowiednie „modelowanie” tego zachowania.
  • należy dbać o edukację seksualną dziecka odpowiednią dla jego poziomu rozwojowego – bardzo zachęcam do korzystania z powszechnie dostępnej literatury na ten temat.

Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić Pana wątpliwości.

Magdalena Miernik, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży

Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica