Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Mam OCD czynnościowe i depresję, chodzę na terapię ale chce pomoc sobie lekami, bo bardzo cierpię

Mam OCD czynnościowe i depresję. Chodze na terapie, ale chce pomoc sobie lekami, bo bardzo cierpie *niepokoj, max brak energii, zero usmiechu pomimo celow i marzen. Nie mam sily wstawac i pracowac, a musze zarabiac. W tym problem, ze ten stan depresji trwa okolo roku i wyprobowalam 3 leki SSRI i jeden SNRI 4tyg 75mg ze stabilizaorem lemilept 75mg, a waze tylko 43kg na 163cm wzrostu, ale nie mam anoreksji i zaburzen ozywiania, to raczej stres ciagly. Jak ulzyc sobie lekiem?

Psychiatra proponuje mi teraz lek trojpierscieniowy, dokladnie anafranil i nie wiem co nim sadzic? Podobno ma sporo skutkow ubocznych, a po tamtych lekach nie odczuwalam ani skutkow ani poprawy. Jak poznac, ze brakuje mi tej noradrenaliny az tak? Strasznie chce, by jakis lek podzialal. Caly czas mam oczy zmeczone brakiem energii i wybudzaniem sie w nocy. Boje sie, ze jestem lekooporna, ale innych lekow nie biore, tarczyca i nadnercza ok, bo badalam hormony i usg tarczycy pol roku temu, eeg w normie i nie pije, nie paje, nie jestem od niczego uzalezniona, a czuje sie jak wrak, zywy trup i chodze jak cien. Szkoda mi tak marnowac kolejnych pieknych dni…ehh… Nie moge sie skupic na psychoterapii, bo ledwo zyje i potrzebuje, by lek mi pomogl….

Odpowiedzi specjalistów (1):

dr hab. n. med. Marcin Siwek, prof. UJ Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego; Kierownik Zakładu Zaburzeń… »

Szanowna Pani Katarzyno,

pisze Pani, że cierpi na kombinację objawów obsesyjnych i depresyjnych, którym towarzyszy uczucie wyczerpania i braku energii. W tego typu sytuacjach istnieje bardzo wiele możliwości wprowadzenia innych niż dotychczasowe, opisane przez Panią, strategii farmakoterapeutycznych. Decyzja dotycząca tego, którą z nich powinno się wybrać jest zależna od wielu czynników – jednym z najważniejszych jest np. kwestia tego, jakie jest nasilenie poszczególnych objawów i jaka jest pomiędzy nimi proporcja. Przykładowo, jeżeli dominującym u Pani problemem są obsesje i kompulsje lub też oporne na leczenie objawy depresyjne to klomipramina (czyli Anafranil), w świetle nieskuteczności kilku leków z grupy SSRI, może okazać się dobrym, wartym spróbowania wyborem. Nie jest powiedziane, że akurat u Pani będą występowały działania niepożądane typowe dla tego leku, a jeśli, to będą to – z dużym prawdopodobieństwem – tylko niektóre. Działania niepożądane związane z farmakoterapią występują tylko u części pacjentów, a ich profil jest zróżnicowany w zależności od indywidualnych cech pacjenta i kontekstu, czy sytuacji zdrowotnej, w której lek jest wprowadzany.

Rzecz jasna terapia klomipraminą to nie jedyna opcja. Jeżeli nadal mówimy o nasilonych objawach OCD lub objawach lękowych, to w grę wchodzą również terapie kombinowane, w ramach których można połączyć dwa leki przeciwdepresyjne o odmiennym działaniu lub też dołączyć do leku przeciwdepresyjnego pregabalinę, czy atypowy lek przeciwpsychotyczny. Jeżeli natomiast dominują u Pani objawy wyczerpania i anergii, a symptomy obsesyjne i lękowe są do nich tylko dodatkiem czy towarzyszącym im odczynem, to można rozważyć wdrożenie leku przeciwdepresyjnego o bardziej aktywizującym profilu – być może w kombinacji z innym lekiem przeciwdepresyjnym lub lekiem o innym profilu działania.

Jak Pani widzi możliwości jest wiele – wszystko zależy od dokładnego Pani zbadania, zebrania bardziej szczegółowych informacji, uwzględnienia danych z psychoterapii i diagnostyki psychologicznej oraz aktualnego nasilenia występujących u Pani objawów.

Serdecznie pozdrawiam,

Marcin Siwek

Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica