Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Dzien dobry. Od około miesiaca wiemy ze nasz syn 8 letni ma padaczke. Dostał wtedy… …

Dzien dobry. Od około miesiaca wiemy ze nasz syn 8 letni ma padaczke. Dostał wtedy ataku. Nie moge sobie z tym poradzic. Jestem jak sapralizowana, nie moge jesc, zajmowac sie dziecmi, zmuszam sie do wykonania niezbednych czynnosci. Cały czas sie boje ze za chwile cos sie stanie. Gdy syn idzie do szkoly, czuwam przy telefonie. nawet jak jestem w pracy caly czas patrze na telefon. Przestałam byc efektywna w pracy, mam zaleglosci. Czy ten stan minie z czasem? jest szansa ze jakos pogodze sie z sytuacja i bede mogla z tym zyc? Martwie sie że ze strachu nei bede mogla pomoc synowi itd. Czy taki stan wymaga terapii czy nalezy poczekac . Zwykle tak jest ze takie wydarzenie powoduje pewien rodzaju szok i z czasem to mija. martwie sie poniewaz ja caly czas jestem jakby zdretwiala i mam scisniety zoladek -dzien czy noc. Mam dwoch synow którymi musze sie zajac a nie moge. Dziekuje za odpowiedz.

Odpowiedzi specjalistów (1):

mgr Milena Maryon-Nowak Psycholog, certyfikowany psychoterapeuta (Certyfikat psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nr 807). Ukończyła z… »
Pani Aleksandro,

Dziękujemy za zaufanie, jakim Pani nas obdarzyła dzieląc się swoimi trudnymi przeżyciami. Czytając to mam wrażenie, jak gdyby Pani zastygła w bezruchu w tej sytuacji i tak pozostała, mimo że atak nie trwa ciągle. Przypuszczam, że pozostała w Pani obawa, by się nie powtórzył.

Rozumiem Pani emocje. Sytuacja, o której Pani pisze, z pewnością była dla Pani zupełnie nieoczekiwana i zaburzyła Pani i Państwa poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Spowodowała poczucie utraty kontroli i niepewność dotyczącą przyszłości. Są to symptomy typowe dla sytuacji kryzysowej, czyli takiej, która przekracza nasze zwykłe możliwości i strategie radzenia sobie doprowadzając do dezorganizacji różnych aspektów życia. Wydaje mi się, że w tej sytuacji oprócz oczekiwania na kojące działanie czasu, warto skorzystać z pomocy specjalisty (psychoterapeuty, lekarza psychiatry, psychologa-interwenta kryzysowego). Wspólnie z nim mogłaby Pani zdecydować o tym, jaka forma wsparcia byłaby dla Pani najbardziej odpowiednia i adekwatna. Czy właściwe byłoby na przykład wdrożenie farmakoterapii w celu obniżenia napięcia, jeśli znacząco paraliżuje działanie i funkcjonowanie. Być może wystarczy wsparcie krótkoterminowe o charakterze interwencji kryzysowej, a może warto skorzystać ze wsparcia bardziej długoterminowego na przykład w formie psychoterapii, by jednocześnie móc oswoić sytuację i przeformułować dotychczasowe sprawy. W nieco dalszej perspektywie korzystna może być dla Pani grupa wsparcia w postaci rodziców dzieci będących w podobnej sytuacji. Pozwala to zmniejszyć poczucie osamotnienia i daje oparcie informacyjne i emocjonalne w osobach, które borykają się z tym samym problemem. Z pomocą specjalisty może Pani konstruktywnie rozwiązać kryzys. Ważne, by nie przedłużał się i nie utrwalały się Pani negatywne reakcje. Bardzo istotne jest, aby Pani mogła spojrzeć na sytuację z pewnego dystansu i podjąć racjonalne działania, które będą służyć Pani, Synowi i Rodzinie. To tak, jak instrukcja w samolocie, gdzie najpierw zaleca się założenie maski tlenowej sobie, a potem dziecku. Oznacza to, że będzie Pani mogła bardziej pomóc Synkowi, dbając o siebie i swoje emocje oraz potrzeby. Z czasem z pewnością uda się oswoić i zaakceptować sytuację, zaufać postępowi medycyny, która nie jest już tak bezradna, jak kiedyś w obliczu leczenia padaczki. Z informacji, jakie Pani przekazała wynika, że drzemią w Pani olbrzymie zasoby i siła, które warto pielęgnować i wspierać. Życzę, aby odzyskała Pani poczucie kontroli i sprawczości.

Z poważaniem,
Milena Maryon – Nowak (certyfikowany psychoterapeuta PTP/psycholog)
Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica