Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Chorowałam na neuroboleriozę i mam problemy z pamięcią…

Witam,

chorowałam na neuroboleriozę i mam problemy z pamięcią i mam wrażenie ze często nie rozumiem co ludzie do mnie mówią, jakbym była w zamkniętym pomieszczeniu, a ktoś mówił na zewnątrz. To trwa wiele lat, czy Państwo zajmują się takimi przypadkami? Jeśli tak to do jakiego specjalisty powinnam się udać, jaki jest koszt wizyty/terapii?
Pozdrawiam

Odpowiedzi specjalistów (1):

Centrum Dobrej Terapii

Szanowna Pani Agnieszko,

Dziękuję za okazane zaufanie i napisanie do Centrum Dobrej Terapii. Krętek boreliozy może przenikać do centralnego układu nerwowego, gdzie atakuje neurony i komórki glejowe. Objawy zakażenia mogą pojawić się niedługo po ukąszeniu przez kleszcza lub nawet po miesiącach i kilku-, kilkunastu latach od zakażenia. Stąd często trudności diagnostyczne i związane z różnicowaniem zgłaszanych objawów, w tym poznawczych i emocjonalnych – z symptomami innych chorób. Krętki wykazują zdolność do bardzo wolnego namnażania się. Skutkiem tego może być powolny, „cichy” rozwój choroby oraz objawów, nawroty choroby i chroniczne infekcje.

Pisze Pani, że chorowała na neuroboreliozę, stąd wnioskuję, że była Pani diagnozowana w specjalistycznym ośrodku, zajmującym się chorobami zakaźnymi. W pierwszej kolejności proponowałabym zaplanowanie wizyty kontrolnej w ośrodku i spotkanie z lekarzem chorób zakaźnych oraz specjalistą neurologiem, w celu wykluczenia/potwierdzenia ewentualnej wznowy stanu zapalnego w organizmie. Możliwe, że zasugerowane zostanie włączenie antybiotykoterapii. Poza antybiotykami w terapii neuroboreliozy stosuje się leczenie objawowe i wspomagające przy użyciu leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwdepresyjnych. Dodatkowo zalecane są preparaty zawierające multiwitaminy, magnez i kwasy tłuszczowe, które wspomagają pracę organizmu i ośrodkowego układu nerwowego. Plan terapii jest dobierany indywidualnie, adekwatnie do Pani stanu zdrowia i wyników badań.

Wymienia się wiele chorób, które mogą pogorszyć funkcjonowanie poznawcze, w tym negatywnie wpłynąć na sprawność procesów pamięciowych, koncentracji i myślenia. Taką chorobą bez wątpienia jest borelioza, a precyzyjniej jej odmiana neurologiczna – neuroborelioza. U osób chorujących na neuroboreliozę w 50-80% przypadków występują objawy psychiczne, które mogą pojawiać się zarówno we wczesnej, jak i późnej postaci choroby. Może być Pani w tej grupie osób – to trzeba w pierwszej kolejności wyjaśnić. Najczęstszym zgłaszanym przez pacjentów objawem jest poczucie zmęczenia. Około 80% osób zgłasza także zaburzenia pamięci, o których Pani wspomina. Opisywane trudności z rozumieniem przekazywanych przez inne osoby treści, może wiązać się z obniżeniem zdolności koncentracji uwagi i spowolnienia przetwarzania informacji oraz myślenia. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że opisywane przez Panią objawy i odczucia są charakterystyczne dla osób, które chorowały na boreliozę i po wielu latach od ukąszenia zauważają u siebie podobne symptomy, które negatywnie wpływają na ich codzienne funkcjonowanie i sprawność. Zdarza się, że towarzyszą temu trudności emocjonalne w postaci objawów depresyjnych i lękowych. W takiej sytuacji, obok treningu funkcji poznawczych, sugeruję podjęcie psychoterapii wspierającej. Trening kognitywny stosować może Pani w asyście neuropsychologa, a na kolejnych etapach, samodzielnie, nawet w domu. Równocześnie, przy trudnościach m. in. z koncentracją, może się Pani zastanowić nad metodą bio-feedback.

Zarówno trening kognitywny prowadzony przez specjalistę neuropsychologa, jak i psychoterapia z doświadczonymi psychologami i lekarzami psychiatrii są dostępne w Centrum Dobrej Terapii. Odpowiadając na Pani pytanie o koszt wizyty i terapii – jest on zależny od rodzaju podjętego leczenia, częstotliwości i liczby spotkań. Wszelkie tego typu informacje uzyska Pani kontaktując się z Rejestracją Centrum.

Pozdrawiam i życzę Pani powrotu do zdrowia oraz pełnej formy.

Katarzyna Olszewska

Dodatkowe materiały dla pacjentów związane z odpowiedzią lub uzupełnienia:

Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica