Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Wizyta u seksuologa – po co? Jak przebiega?

Pierwsza wizyta u seksuologa może być dla pacjenta dużym stresem, a decyzja o niej trudna, często odkładana nawet przez wiele lat. Równocześnie spotkanie ze specjalistą stwarza szansę na konstruktywne rozwiązanie problemów dotyczących seksualności i płciowości.

Udane życie seksualne to nie tylko udany „seks”, ale także, zdolność do tworzenia harmonijnych związków międzyludzkich opartych na partnerstwie i miłości.

Wiele osób cierpi z powodu zaburzeń funkcji seksualnych, niejasności co do własnej orientacji seksualnej lub problemów związanych z jej akceptacją lub adaptacją do środowiska społecznego, albo z powodu problemów dotyczących płci.

Wiele osób cierpi też z powodu licznych przekłamań, stereotypów, błędnych przekonań dotyczących seksualności.

Wizyta w gabinecie seksuologa stwarza więc możliwość stawienia czoła wszystkim tym problemom i ich konstruktywnego rozwiązania.

Czego możesz spodziewać się podczas wizyty u seksuologa?

U każdego seksuologa, niezależnie od jego podstawowej specjalizacji (a może to być psychiatra, ginekolog, internista) należy przygotować się do udzielenia wywiadu, który posłuży specjaliście do możliwie jak najpełniejszego zrozumienia Twojego problemu w jego wielu aspektach (biologiczno-medycznym, psychologicznym, społecznym, dotyczącym relacji seksualnej czy partnerskiej). Wywiad polega na odpowiadaniu na specjalistyczne pytania, w tym przypadku dotyczące seksualności.

Dobry seksuolog powinien zadać Ci pytania dotyczące:

  • twojego stanu zdrowia i przyjmowanych leków,
  • twojego samopoczucia psychicznego,
  • twoich wcześniejszych i obecnych związków intymnych,
  • twojej orientacji seksualnej,
  • twojego poczucia płci,
  • twojego rozwoju seksualnego i rozwoju osobowości,
  • przekonań na temat spraw seksu i płci,
  • twoich doświadczeń seksualnych.

Masz prawo oczekiwać:

  • życzliwości i kultury osobistej,
  • bezstronności, wolności od uprzedzeń, narzucania obcego Ci światopoglądu,
  • akceptacji Twojej osoby,
  • akceptacji Twojej orientacji seksualnej i poczucia Twojej płci,
  • poszanowania granic Twojej intymności psychicznej i cielesnej,
  • zrozumiałej dla siebie informacji,
  • uzyskania rzeczowej pomocy lub informacji, gdzie ją możesz uzyskać,
  • Przestrzegania Twoich praw seksualnych ustanowionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO): Deklaracja Praw Seksualnych według WHO.

Kolejnym etapem wizyty u seksuologa będzie badanie somatyczne, choć postępowanie może różnić się w zależności od podstawowej specjalności lekarza – seksuologa. Jeśli jesteś kobietą, a lekarz ginekologiem, może podjąć się takiego badania. Urolog podejmie się zapewne badania somatycznego mężczyzny, a psychiatra – najlepiej wykształcony w badaniu stanu psychicznego i w rozumieniu psychologicznych aspektów związanych z seksualnością, najprawdopodobniej skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty w celu pełnego spojrzenia na Twój problem (kobietę do ginekologa, mężczyznę do urologa).

Możesz także spodziewać się zaproponowania Ci wykonania wybranych badań biochemicznych (np. poziomu cukru lub cholesterolu) i hormonalnych (np. poziomu testosteronu)  z krwi. Rzadziej zaproponowane mogą być Ci inne badania, np. EKG, USG naczyń członka, EEG, MRI, itd.

Lekarz może także zadecydować o przeprowadzeniu badań testowych (kwestionariusze do wypełnienia, różne skale), czasami korzystając z pomocy konsultanta – psychologa.

Pamiętaj o swoich prawach seksualnych oraz pamiętaj, że udane życie seksualne jest ważnym czynnikiem kształtującym zadowolenia z życia i jego dobrą jakość.

Potrzeby seksualne są naturalne i nie powinny być przedmiotem wstydu, poczucia winy, ukrywania! Gabinet seksuologiczny może być miejscem, w którym znajdziesz wyjaśnienie, zrozumienie i rozwiązanie swoich problemów.

Opracował: dr n. med. Bartosz Grabski

dr hab. n. med. Bartosz Grabski, FECSM, WPATH-CM

Specjalista psychiatrii i seksuologii, psychoterapeuta. Specjalizuje się w pomocy osobom transpłciowym doświadczającym dysforii płciowej. Dodatkowo obszar jego zainteresowań klinicznych obejmuje problemy osób homo-… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Problemy seksuologiczne w terapii par
Problemy seksuologiczne w terapii par
17 marca 2022

Najczęstsze problemy seksuologiczne: Do problemów seksuologicznych jakie najczęściej zgłaszają pary lub małżeństwa w gabinecie terapeutycznym należą:... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica