Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Materiały dla pacjentów

Diety wegetariańskie
mgr Karolina Stadnicka 10 listopada 2015

Wegetarianizm to sposób żywienia oparty głównie na produktach pochodzenia roślinnego, co oznacza, że z klasycznej diety wegetariańskiej wykluczone jest mięso oraz ryby i owoce morza. Pełne zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest wówczas pokrywane w oparciu o produkty zbożowe,... »

Otyłość i nadwaga – jak klasyfikujemy i jak leczymy
mgr Karolina Stadnicka 29 października 2015

Klasyfikacja Nadwaga lub otyłość to stany, w przebiegu których w organizmie zmagazynowany jest nadmiar tkanki tłuszczowej, co przekłada się na zwiększoną masę ciała. Nadwaga jest pierwszym efektem nadmiernego odkładania się nadwyżki energii w postaci tłuszczu w organizmie, co przy... »

Zdrowy styl życia sposobem na choroby cywilizacyjne
mgr Karolina Stadnicka 27 października 2015

Choroby cywilizacyjne to wszystkie choroby, których częstotliwość występowania znacząco zwiększa się wraz z rozwojem społeczno-przemysłowym. Oznacza to, że szczególnie istotnie problem ten dotyka krajów wysoko rozwiniętych, do których również należy Polska. Wśród tych chorób wymienia... »

Dlaczego nie wolno pić alkoholu w ciąży?
mgr Jolanta Ryniak 4 października 2015

Wiadomo, że używanie alkoholu w czasie ciąży może być szkodliwe dla dziecka. Jednak nie jest jednoznacznie określone i zbadane jaka ilość alkoholu wypijanego w ciąży i w jakim okresie rozwoju płodowego dziecka, może powodować trwałe uszkodzenia rozwojowe u niego. Z tego względu... »

Jak motywować nastolatka do zmiany zachowania
mgr Cezary Barański 30 września 2015

Adolescencja (okres dorastania, nastoletni) to intensywny okres rozwoju fizycznego, czas zmiany w relacjach społecznych, a przede wszystkim to okres wielu zmian psychicznych – w tożsamości, która potrzebuje więcej autonomii; w nauce radzenia sobie z emocjami i myślami; w... »

Czy jestem gejem/lesbijką?
mgr Karolina Ogarek 25 września 2015

Jeżeli zadajesz sobie powyższe pytanie, być może jesteś na początku drogi w odkrywaniu własnej seksualności. W przeciwieństwie do osób heteroseksualnych, osoby homoseksualne muszą odkryć swoją orientację seksualną, ponieważ w naszym społeczeństwie z góry zakładaną, „domyślną” dla... »

Czy leki stosowane z powodu ADHD uzależniają?
lek. med. Paweł Brudkiewicz 24 września 2015

Wyniki wielu badań wskazują, że osoby z ADHD są obciążone większym ryzykiem uzależnień od substancji psychoaktywnych niż osoby z populacji ogólnej. Tłumaczy się to specyfiką samego zaburzenia (próby radzenia sobie z impulsywnością, niepokojem psychoruchowym, bezsennością, próby... »