Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Blog

Nieuleczalne? To mit! Anoreksję i bulimię można wyleczyć.
11 stycznia 2017

Jak wynika z badania zamieszczonego w czasopiśmie „Journal of Clinical Psychiatry”, z upływem czasu większość kobiet cierpiących na anoreksję i bulimię wraca do zdrowia, choć czasem trwa to bardzo długo.   Naukowcy z Massachusetts General Hospital (MGH) odkryli, że wbrew temu, co... »

Witamy w naszym zespole nową neuropsycholog
14 grudnia 2016

Z przyjemnością informujemy, że od 10 grudnia 2016 rozpoczyna z nami współpracę neuropsycholog, specjalista psychologii klinicznej dr n. med. Katarzyna Olszewska Dr Olszewska zajmuje się diagnozą oraz rehabilitacją neuropsychologiczną osób dorosłych z dysfunkcjami wynikającymi z... »

Wyróżnienie za publikację naukową
dr n. med. Marcin Siwek 16 grudnia 2016

Z przyjemnością informujemy, że opublikowana w czasopiśmie Molecular Neurobiology praca pod tytułem Associations of Serum Cytokine Receptor Levels with Melancholia, Staging of Illness, Depressive and Manic Phases, and Severity of Depression in Bipolar Disorder, której pierwszym... »

Choroba dwubiegunowa a stan zapalny – polskie badania
dr n. med. Marcin Siwek 8 grudnia 2016

Wyniki badań wskazują, że zarówno depresja nawracająca jak i choroba dwubiegunowa wiążą się z występowaniem zaburzeń funkcji układu odpornościowego oraz aktywacją procesów prozapalnych w całym organizmie. Jednym ze sposobów na obserwację tych zjawisk jest ocena aktywności cytokin,... »

Choroba dwubiegunowa a temperament i rytmy biologiczne
dr n. med. Marcin Siwek 5 grudnia 2016

Znacząca część aktywności naszego organizmu – m.in. sen i czuwanie, temperatura, aktywność układu immunologicznego, praca narządów, wydzielanie hormonów, czynność ośrodkowego układu nerwowego – podlega zmienności dobowej, a czasami sezonowej. Wzorce tej aktywności składają się na... »

Dlaczego w pochmurne dni lepiej nam się myśli?
25 listopada 2016

Nie od dziś wiadomo, że melancholia, nazywana deszczową chmurą naszego umysłu, zwiększa naszą zdolność do kreatywności. Okazuje się, że także jesienna, ponura i pochmurna aura oferuje nam coś bardziej namacalnego, bardziej pragmatycznego niż tylko przysłowiowa, korzystna dla duszy... »