Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Wykład specjalisty Centrum na ogólnopolskim spotkaniu naukowo-szkoleniowym z dziedziny pulmonologii

W dniach 8 i 9 czerwca w Zakopanem odbyło się II Spotkanie Naukowo-Szkoleniowe „Holistyczna opieka nad pacjentem”. Ta interdyscyplinarna konferencja poświęcona była przede wszystkim zagadnieniom związanym z leczeniem, diagnozą i przyczynami duszności oraz chorób pulmonologicznych, w przebiegu których duszność jest wiodącym objawem klinicznym – takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) czy astma.

Jednym z zaproszonych do wzięcia udziału w debatach ekspertów był specjalista Centrum Dobrej Terapii dr hab. n med. Marcin Siwek, który wygłosił wykład pt. „Duszność – kiedy poprosić o pomoc psychiatrę”.

Duszność a zaburzenia psychiczne

W swoim wystąpieniu docent Siwek w pierwszej kolejności omówił kwestię duszności jako jednego z najczęstszych objawów somatycznych, zgłaszanych przez pacjentów cierpiących na depresję, zespół lęku napadowego, zaburzenie lękowe uogólnione, czy inne zaburzenia psychiczne. Następnie przedstawił wyniki badań wskazujące, że stan psychiczny pacjenta – ze szczególnym uwzględnieniem nastroju depresyjnego – nawet bez istniejącej choroby płuc, w znaczący sposób zwiększa subiektywne uczucie duszności i związane z tym – dyskomfort i niesprawność. W dalszej kolejności docent Siwek omówił bardzo duże rozpowszechnienie depresji i zaburzeń lękowych wśród pacjentów cierpiących na astmę lub POCHP, a także negatywny wpływ ww zaburzeń psychicznych na przebieg i leczenie chorób pulmonologicznych. Na końcu przedstawił podstawowe zasady leczenia oraz rozpoznawania depresji i lęku u osób z diagnozą POCHP i astmy oraz omówił leki stosowane w pulmonologii, które mogą potencjalnie wywierać negatywny w pływ na nasilenie objawów psychiatrycznych.

dr hab. n. med. Marcin Siwek

Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra, lekarz z 16-letnim stażem pracy. Absolwent studiów na Wydziale Lekarskim UJ CM. Adiunkt w… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wykład specjalisty Centrum na krajowym kongresie psychiatrycznym

W dniach 25 i 26 maja w Warszawie odbył się pierwszy ogólnopolski Kongres „Psychiatria Nieoczywista”. Na program kongresu złożyły się…...

Zamknij