Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Szafran na depresję?

Szafran jest znaną od tysięcy lat substancją pozyskiwaną z Krokusa Uprawnego (Crocus Sativus). Powszechne jest jego zastosowanie jako przyprawy, barwnika lub składnika perfum. Od niedawna jednak rośnie zainteresowanie właściwościami psychotropowymi szafranu. W skład jego wchodzą bowiem związki takie jak: safranal, krocyna i krocetyna. Jak wynika z badań, odznaczają się one działaniem typowym dla leków przeciwdepresyjnych czy przeciwlękowych, na przykład blokadą wychwytu zwrotnego serotoniny, noradrenaliny i dopaminy, modulowaniem aktywności receptorów glutaminergicznych oraz receptorów sigma. Obserwacje kliniczne potwierdziły, że mechanizmy te przekładają się na realne działanie przeciwdepresyjne szafranu, przy jednoczesnej bardzo dobrej tolerancji. Uważa się, że szafran może znaleźć zastosowanie w stanach łagodnej depresji oraz w napięciu przedmiesiączkowym. Istnieją też (słabiej udokumentowane) doniesienia o jego korzystnym działaniu w zespołach otępiennych oraz objadaniu się. Szafran jest składnikiem dostępnych w Polsce (bez recepty) suplementów diety. Należy jednak pamiętać, że w przypadku podejrzenia depresji (lub innej choroby), jej leczeniem pacjent nie powinien zajmować się samodzielnie, a ewentualne zastosowanie szafranu powinno być poprzedzone badaniem i konsultacją u specjalisty psychiatry.

dr hab. n. med. Marcin Siwek

Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra, lekarz z 16-letnim stażem pracy. Absolwent studiów na Wydziale Lekarskim UJ CM. Adiunkt w… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Depresja nawracająca
10 kwietnia 2012

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja (jednobiegunowa, nawracająca) należy do głównych przyczyn niesprawności i niezdolności do pracy na... »

Choroba afektywna dwubiegunowa
10 kwietnia 2012

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD, inaczej zaburzenie afektywne dwubiegunowe – dawniej określane jako choroba/psychoza maniakalno-depresyjna lub cyklofrenia)... »

Fobia społeczna
lek. med. Paweł Brudkiewicz 24 kwietnia 2012

Fobia społeczna zwana także zespołem lęku społecznego lub lękiem społecznym, należy do najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. W związku z jej znacznym... »

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co zwiększa ryzyko wystąpienia bezsenności?

Problemy ze snem (trudności z zasypianiem, zbyt częste i długotrwające wybudzenia, przedwczesne budzenie się itp.) mogą być spowodowane wieloma czynnikami.…...

Zamknij