Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Przydatność farmakoterapii w leczeniu PTSD

Autorzy metaanalizy obejmującej 51 badań nad skutecznością farmakoterapii u osób z PTSD (zespół stresu pourazowego) stwierdzili, że leczeniem z wyboru w przypadku tego zaburzenia niezmiennie powinna być psychoterapia skoncentrowana na traumie (a to ze względu na niewielką skuteczność leków), natomiast farmakoterapia powinna być przeznaczona dla osób, u których współwystępuje depresja. Inne powody rozważania stosowania leków to: brak możliwości skorzystania z psychoterapii, jej nieskuteczność lub preferencje pacjenta.

Opracowano na podstawie: Pharmacotherapy for post-traumatic stress disorder: systematic review and meta-analysis. Hoskins i wsp., British Journal of Psychiatry, 2015.

lek. med. Paweł Brudkiewicz

Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Katedrze i Klinice… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Depresja nawracająca
10 kwietnia 2012

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja (jednobiegunowa, nawracająca) należy do głównych przyczyn niesprawności i niezdolności do pracy na... »

Choroba afektywna dwubiegunowa
10 kwietnia 2012

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD, inaczej zaburzenie afektywne dwubiegunowe – dawniej określane jako choroba/psychoza maniakalno-depresyjna lub cyklofrenia)... »

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak sobie poradzić z zaburzeniem adaptacyjnym? Wywiad specjalistki Centrum Dobrej Terapii

Nie każdemu z nas łatwo przychodzi zaakceptowanie i przystosowanie się do zmian w życiu. Czasem z pozoru proste zdarzenia życiowe…...

Zamknij