Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Przeciwdepresyjne poczucie przynależności

Człowiek potrzebuje przynależeć – do drugiej osoby, grupy, rodziny, społeczności, kraju, kultury. To jedna z pierwotnych i podstawowych potrzeb ludzkich, przyczyniających się do poczucia sensu, szczęścia i dobrostanu. Należysz do chóru? Klubu jazdy konnej lub stowarzyszenia sympatyków jamników? Do grupy AA? Uczestniczysz w zjazdach Harleyowców? Jeździsz w Masie Krytycznej? A może jesteś w kole gospodyń wiejskich? Świetnie, tym samym wzmacniasz swoje zdrowie fizyczne i psychiczne! Badania z ostatnich trzydziestu lat jasno wskazują na istnienie związku pomiędzy posiadanymi więziami społecznymi a zdrowiem. Osoby odizolowane społecznie, z mniejszą ilością więzi z innymi, częściej chorują a nawet krócej żyją. Tymczasem społeczności z tzw. wysokim kapitałem społecznym, gdzie częściej obserwujemy zaufanie do innych i skłonność do angażowania się w aktywności społeczne, charakteryzują się niższymi wskaźnikami śmiertelności, a nawet przestępczości.

Nawet jeśli myślisz że nigdzie nie pasujesz i nie masz ochoty przynależeć, wspomnij słowa piosenki zespołu REM „Everybody hurts” – „każdy czasem płacze, każdy czasem cierpi”. Każdy zmaga się z życiem w ten czy inny sposób i ostatecznie zawsze znajdzie się wielu ludzi, którzy przechodzą przez to co ty. „So hold on, you are not alone”.

Opracował dr n. med. Grzegorz Mączka

dr n. med. Grzegorz Mączka

Certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, specjalista psycholog kliniczny, dydaktyk. W trakcie kursu Superwizor-Dydaktyk PTTPB.  Doświadczenie zawodowe… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego
5 maja 2012

Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego z dnia 19 sierpnia 1994 r. Tekst jednolity. Stan na dzień 1.01.2012 r. Preambuła Uznając, że zdrowie psychiczne jest... »

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy wiesz jak działa alkohol?

Wypity alkohol posiada zdolność szybkiego przenikania do mózgu, wywołując niekorzystne zmiany w spostrzeganiu, zachowaniu, myśleniu, koncentracji uwagi itp. Rodzaj oraz…...

Zamknij