Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Negatywne konsekwencje zdrowotne patologicznego używania alkoholu – zaburzenia endokrynologiczne i seksualne

W przebiegu nadużywania/uzależnienia od alkoholu może dojść do rozwoju szeregu zaburzeń endokrynologicznych.

U mężczyzn, alkohol (pity przewlekle lub w ciągach) indukuje zmiany zanikowe w jądrach, spadek produkcji testosteronu oraz może przyczyniać się do wzrostu poziomu prolaktyny i żeńskich hormonów płciowych. Może to prowadzić do spadku libido, impotencji, utraty zarostu i powiększenia piersi.

U kobiet (na skutek indukcji lub nasilania wcześniej istniejącej hiperprolaktynemii) wystąpić mogą: spadek libido, zatrzymanie miesiączki, bezpłodność. Dłużej trwające podwyższenie poziomu prolaktyny wiąże się natomiast z ryzykiem osteoporozy i raka sutka. Alkohol może również przyczyniać się do wcześniejszego wygasania czynności jajników, a co za tym idzie przedwczesnej menopauzy. U obojga płci – ze względu na liczne konsekwencje endokrynologiczne – nieleczone uzależnienie od alkoholu może wiązać się z występowaniem różnorakich zaburzeń seksualnych lub też przyczyniać się do braku efektów leczenia seksuologicznego.

Należy również dodać, że alkohol może osłabiać odpowiedź tarczycy na działanie, produkowanego przez przysadkę hormonu tyreotropowego (TSH), co może pogłębiać niedoczynność tarczycy i przyczyniać się do osłabienia efektów jej leczenia.

dr hab. n. med. Marcin Siwek

Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra, lekarz z 16-letnim stażem pracy. Absolwent studiów na Wydziale Lekarskim UJ CM. Adiunkt w… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Negatywne konsekwencje zdrowotne patologicznego używania alkoholu – uszkodzenie mięśni (miopatia)

Przewlekłe używanie alkoholu lub też epizody intensywnego picia, mogą wiązać się z powolnym uszkadzaniem mięśni szkieletowych. Zjawisko to jest bardzo…...

Zamknij