Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Leczenie bólu i zaburzeń psychicznych – publikacja naukowa specjalisty Centrum

Na łamach specjalistycznego czasopisma Ból ukazał się artykuł „Farmakoterapia bólu u pacjenta leczonego lekami psychotropowymi – dlaczego należy zachować ostrożność?”, którego współautorem jest specjalista Centrum Dobrej Terapii, dr hab. n. med Marcin Siwek. W pracy opisano zasady farmakoterapii bólu u pacjenta, który równocześnie leczony jest z powodu chorób psychicznych. Omówiono zarówno wpływ analgetyków (tj. leków o działaniu przeciwbólowym) na stan psychiczny pacjenta, jak i wpływ leków psychotropowych na efektywność i bezpieczeństwo analgezji (tj. leczenia przeciwbólowego).

Autorzy bardzo szczegółowo przedstawili również zagadnienie interakcji zachodzących pomiędzy lekami psychotropowymi i analgetykami, co może być potencjalnie przyczyną groźnych powikłań. Zdaniem autorów zjawisko to szczególnie jest widoczne w medycynie paliatywnej, gdzie pacjenci doznają wielu, często wielopoziomowych interakcji, które mogą stać się przyczyną pogorszenia ich stanu klinicznego.

Przeczytaj również:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Media coraz częściej sięgają po wiedzę naszych specjalistów

Miło nam poinformować Państwa, że nasi specjaliści zdobywają coraz większe uznanie w świecie mediów. W ostatnich miesiącach znacząco wzrosła liczba…...

Zamknij