Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Duchowość a depresja

Regularna medytacja, modlitwa lub inna aktywność duchowa (niekoniecznie religijna) stymuluje i wzmacnia korę mózgową – donosi niedawne wydanie JAMA (Journal of American Medical Association). Badacze zaobserwowali, że wspomniane aktywności działają protekcyjnie szczególnie u osób z genetyczną predyspozycją do depresji. Badaniem objęto grupę 103 dorosłych i podzielono ich na dwie grupy: przywiązujących wagę do rozwoju duchowego i nie przywiązujących do niego wagi. Następnie w obu grupach wykonano rezonans magnetyczny głowy poszukując różnic w budowie mózgu. Dostrzeżono, że kora mózgowa osób praktykujących jest istotnie grubsza dokładnie w tych miejscach, które stają się cieńsze u osób z wysokim ryzykiem genetycznym wystąpienia depresji. Wcześniejsze badanie Millera wskazało na 90% redukcję ryzyka występowania depresji u osób (których rodzice cierpieli na zaburzenia depresyjne) przywiązujących wagę do praktyki duchowej. Badanie wskazało także na istotność nie tyle np. samego regularnego chodzenia do kościoła, co przywiązywania dużej wagi do duchowości w dowolnej formie i zaangażowania emocjonalnego w ten obszar życia.

dr n. med. Grzegorz Mączka

Certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, specjalista psycholog kliniczny, dydaktyk. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas wieloletniej pracy w… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Depresja nawracająca
10 kwietnia 2012

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja (jednobiegunowa, nawracająca) należy do głównych przyczyn niesprawności i niezdolności do pracy na... »

Choroba afektywna dwubiegunowa
10 kwietnia 2012

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD, inaczej zaburzenie afektywne dwubiegunowe – dawniej określane jako choroba/psychoza maniakalno-depresyjna lub cyklofrenia)... »

Przeczytaj poprzedni wpis:
Psychoedukacja grupowa w chorobie afektywnej dwubiegunowej – działa jak dodatkowy lek!

Psychoedukacja grupowa w chorobie afektywnej dwubiegunowej to cykl ustrukturyzowanych spotkań, prowadzonych przez wykwalifikowanych specjalistów, w trakcie których pacjenci mają okazje…...

Zamknij