Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Depresja u pacjentów onkologicznych

W trakcie ogólnopolskiej Konferencji Clinical Oncology Update (Kraków 10-11 maja 2013) lek. Paweł Brudkiewicz wygłosił wykład „Depresja u pacjentów onkologicznych – znaczenie, rozpoznanie i leczenie”.

Depresja jest jednym z najczęstszych psychiatrycznych powikłań w onkologii i ma niekorzystny wpływ na jakość życia pacjenta i jego bliskich oraz na przebieg choroby nowotworowej (np. długość przeżycia). W tej grupie chorych depresja występuje 2-3 razy częściej niż w populacji ogólnej i jest zdecydowanie zbyt rzadko rozpoznawana i leczona. Natomiast odpowiednia diagnoza i adekwatna terapia  często przynoszą korzystne rezultaty, zarówno w zakresie objawów depresyjnych jak i wyników samego leczenia onkologicznego. Jest to również sposób na poprawę jakości życia pacjentów onkologicznych i ich bliskich.

lek. med. Paweł Brudkiewicz

Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Katedrze i Klinice… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Depresja nawracająca
10 kwietnia 2012

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja (jednobiegunowa, nawracająca) należy do głównych przyczyn niesprawności i niezdolności do pracy na... »

Choroba afektywna dwubiegunowa
10 kwietnia 2012

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD, inaczej zaburzenie afektywne dwubiegunowe – dawniej określane jako choroba/psychoza maniakalno-depresyjna lub cyklofrenia)... »

Przeczytaj poprzedni wpis:
IV Ogólnopolska konferencja ” Kontrowersje w Psychiatrii”

W dniach 19-20.04 odbyła się w Krakowie czwarta już z kolei, coroczna ogólnopolska konferencja „Kontrowersje w Psychiatrii”. Program konferencji był...

Zamknij