Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Depresja jest jak lampka ostrzegawcza – wywiad dla Dziennika Polskiego

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o depresji. Swoje historie ujawniają osoby z pierwszych stron gazet, pojawiają się kampanie informacyjne, zwiększa się także sieć gabinetów psychiatrycznych i psychoterapeutycznych, w których można uzyskać pomoc. Czy jednak każda osoba chorująca na depresję ma świadomość, że cierpi na tę chorobę?

Depresja odbiera smak życia i nie pojawia się bez przyczyny. Znamy jej oczywiste objawy – smutek, zniechęcenie, brak energii, niechęć do działania. Są jednak też symptomy depresyjne, które nie są oczywiste (tzw. maski depresji) i ich występowanie może nie być kojarzone z tą chorobą. Jakie to objawy?

Kto i w jakich sytuacjach życiowych narażony jest na tę chorobę? Czy skuteczniejsze jest leczenie farmakologiczne (leki przeciwdepresyjne) czy psychologiczne (psychoterapia), a może przy dostatecznym wsparciu otoczenia jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z depresją?

Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w wywiadzie, którego Dziennikowi Polskiemu udzielił nasz psychiatra, dr Paweł Brudkiewicz:

http://www.dziennikpolski24.pl/magazyny/a/dr-brudkiewicz-depresja-jest-jak-lampka-ostrzegawcza,12333516/

Wywiad ten ukazał się również na łamach kilkunastu innych dzienników Wydawnictwa Polska Press Sp. z o.o: Polska Times, Gazeta Krakowska, Kurier Lubelski, Dziennik Zachodni i innych

lek. med. Paweł Brudkiewicz

Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Katedrze i Klinice… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Geriatryczna skala oceny depresji
28 czerwca 2012

Geriatryczna skala oceny depresji (Geriatric Depression Scale – GDS) to jedna z częściej stosowanych skal do przesiewowej samooceny depresji w wieku... »

Skala depresji Becka
6 czerwca 2012

Skala depresji Becka składa się z 21 pytań wielokrotnego wyboru i jest jednym z najpowszechniej stosowanych narzędzi oceny nasilenia objawów depresyjnych... »

Przeczytaj poprzedni wpis:
Specjalista Centrum Dobrej Terapii w redakcji czasopisma zagranicznego

Z przyjemnością informujemy, że dr hab. n. med. Marcin Siwek został członkiem komitetu redakcyjnego międzynarodowego czasopisma Interdisciplinary Journal of Neuroscience and Mental Health,…...

Zamknij