Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Depresja – jak zapobiegać? Nakarm swój umysł

Codziennie karmimy nasze ciała, a co z naszymi umysłami? Jeśli istnieje zła dieta dla ciała, to czy można źle odżywiać umysł? Czy istnieje odpowiednik fast food dla umysłu? Umysł działa podobnie jak mięsień, by się rozwijać potrzebuje stymulacji, pokarmu i regularnych ćwiczeń. Dlatego by uniknąć „otłuszczenia umysłu” warto szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, co naprawdę go karmi, co go inspiruje? Dla wielu osób może być to kontakt ze sztuką, pięknem, wydarzeniami kulturalnymi, przyrodą czy porywającą ideą. Dlatego idź do teatru, na wystawę, na koncert, odwiedź rezerwat przyrody, przeczytaj inspirującą lekturę, jedź na wycieczką, poznaj inną kulturę, weź udział w grupie dyskusyjnej, naucz się nowego języka, zapisz się na kurs, szkolenie, trening, rób jedną rzecz w tygodniu, której nigdy dotąd nie próbowałeś. Twój umysł Ci się odwdzięczy.

Opracował dr n. med. Grzegorz Mączka

dr n. med. Grzegorz Mączka

Certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, specjalista psycholog kliniczny, dydaktyk. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas wieloletniej pracy w… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Depresja nawracająca
10 kwietnia 2012

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja (jednobiegunowa, nawracająca) należy do głównych przyczyn niesprawności i niezdolności do pracy na... »

Choroba afektywna dwubiegunowa
10 kwietnia 2012

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD, inaczej zaburzenie afektywne dwubiegunowe – dawniej określane jako choroba/psychoza maniakalno-depresyjna lub cyklofrenia)... »

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bezsenność – jakie zmiany stylu życia pomagają ją opanować?

Borykając się z bezsennością warto w sposób konsekwentny wprowadzić następujące modyfikacje stylu życia: regulacja faz snu poprzez ustalenie stałej pory…...

Zamknij