Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Depresja – jak zapobiegać? Nagradzaj się

Wyobraźmy sobie szefa, który ciągle krytykuje pracownika. Wszystko w jego ocenie jest zrobione nie tak jak być powinno, nie dość dobrze, nie dość szybko, nie tak. Jak przypuszczasz, czy taki pracownik będzie zadowolony ze swojej pracy? Czy będzie miał ochotę pracować? Jak długo wytrzyma z takim szefem?

A teraz pytanie bardziej osobiste: jakim szefem jesteś dla siebie? Stosujesz więcej krytyki czy więcej nagród? Czy zdarza Ci się myśleć: „co prawda schudłam 6 kilo, ale do upragnionych 10 brakuje mi jeszcze 4, więc idzie mi źle”. Albo: „co prawda pracowałem dziś dużo, ale nie wykonałem tych 2 zaplanowanych spraw, jestem nieefektywny, wręcz niezdarny”. Ludziom przywykłym do krytykowania siebie może się wydawać, że to najskuteczniejszy sposób motywowania się do pracy, ale to szkodliwy mit. Jeśli skupiasz się bardziej na pustej niż pełnej połowie przysłowiowej szklanki w odniesieniu do własnych osiągnięć, pamiętaj: badania wskazują, że osoby, które potrafią adekwatnie siebie nagradzać cieszą się lepszym samopoczuciem, są skuteczniejsze w działaniu i mają mniejsze ryzyko zachorowania m.in. na depresję. Bądź więc dla siebie dobrym szefem. Zwracaj uwagę na to co robisz dobrze, doceniaj to i znajdź sposoby na nagradzanie siebie.

Za co możesz nagrodzić siebie dzisiaj?

Opracował dr n. med. Grzegorz Mączka

dr n. med. Grzegorz Mączka

Certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, specjalista psycholog kliniczny, dydaktyk. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas wieloletniej pracy w… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Depresja nawracająca
10 kwietnia 2012

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja (jednobiegunowa, nawracająca) należy do głównych przyczyn niesprawności i niezdolności do pracy na... »

Choroba afektywna dwubiegunowa
10 kwietnia 2012

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD, inaczej zaburzenie afektywne dwubiegunowe – dawniej określane jako choroba/psychoza maniakalno-depresyjna lub cyklofrenia)... »

Przeczytaj poprzedni wpis:
Depresja – jak zapobiegać? Zadbaj o hobby

Kochasz kuchnię tajską? Lubisz spacery ze swoim czworonogiem? Należysz do klubu kajakowego? Spotykasz się ze znajomymi na brydża? Wyjeżdżasz w…...

Zamknij