Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Depresja – jak zapobiegać? Dieta dla poprawy nastroju

Czy wzrost zachorowań na depresję w ostatnich latach może wiązać się ze zmianami żywieniowymi? Coraz częściej badacze wskazują, że po części tak. Istotny spadek spożycia owoców i warzyw (bogatych w kwas foliowy), ryb (bogatych w zdrowe tłuszcze) oraz gwałtowny wzrost spożycia cukrów (na przestrzeni wieku średnie spożycie cukru na osobę wzrosło stukrotnie!) są typowane przez badaczy jako czynniki współodpowiedzialne za pogarszający się stan zdrowia psychicznego społeczeństw zachodnich. Poważne zmiany w stężeniu poziomu cukru we krwi (skutek niewłaściwej diety) mogą powodować nadmierną męczliwość, drażliwość, zaburzenia snu, nadmierne pocenie się, a nawet pogarszać nastrój. Smakosze ryb są mniej podatni na zaburzenia depresyjne, co najprawdopodobniej wiąże się z wpływem kwasów omega 3 na produkcję i wychwyt serotoniny. Spożycie naturalnie występujących w warzywach witamin z grupy B i dodaje energii i ogranicza uczucie zmęczenia. Proste wskazania dietetyczne dla poprawy nastroju można więc ująć następująco:

• Ogranicz spożycie cukrów
• Jedz dużo owoców i warzyw
• Jedz ryby bogate w kwasy omega (makrela, tuńczyk, łosoś, śledź)
• Jedz warzywa bogate witaminy z grupy B (groszek, szparagi, kalafior)

Opracował dr n. med. Grzegorz Mączka

dr n. med. Grzegorz Mączka

Certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, specjalista psycholog kliniczny, dydaktyk. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas wieloletniej pracy w… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Depresja nawracająca
10 kwietnia 2012

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja (jednobiegunowa, nawracająca) należy do głównych przyczyn niesprawności i niezdolności do pracy na... »

Choroba afektywna dwubiegunowa
10 kwietnia 2012

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD, inaczej zaburzenie afektywne dwubiegunowe – dawniej określane jako choroba/psychoza maniakalno-depresyjna lub cyklofrenia)... »

Przeczytaj poprzedni wpis:
Depresja nawracająca – kolejne publikacje naukowe naszych specjalistów

W czasopiśmie Psychiatria Polska ukazał się artykuł na temat depresji nawracającej, którego współautorem jest specjalista Centrum Dobrej Terapii – dr…...

Zamknij