Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Depresja – jak zapobiegać? Dbaj o przyjaciół

Wybitny polski filozof i eseista, prof. Leszek Kołakowski swoją listę przykazań dla szczęśliwego życia zaczynał od wersu: „po pierwsze przyjaciele”. Niewątpliwie przyjaźnie to jedne z najcenniejszych relacji jakich możemy doświadczyć. Z przyjacielem można niekiedy rozmawiać o sprawach, których nie poruszamy z najbliższą rodziną. Ale to nie wszystko, przyjaźń należy do najważniejszych czynników wzmacniających zdrowie psychiczne.

W psychologii i medycynie związki pomiędzy jakością relacji interpersonalnych i poczuciem dobrostanu są znane od dawna i zostały dowiedzione w wielu badaniach. Mniejsze sieci społeczne, mniejsza ilość bliskich relacji oraz poczucie braku adekwatnego wsparcia społecznego, wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia oraz nasilenie objawów depresyjnych. Dlatego dbaj o przyjaciół, kontaktuj się z nimi regularnie, wyrażaj wdzięczność, wspieraj i bądź wspierany. Jeśli z różnych względów w Twoim życiu brakuje przyjaciół, zadbaj o to by się pojawili: dołącz do grupy wsparcia, grupy samopomocowej lub przyłącz się do dowolnej ciekawiącej cię społeczności.

Opracował dr n. med. Grzegorz Mączka

dr n. med. Grzegorz Mączka

Certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, specjalista psycholog kliniczny, dydaktyk. W trakcie kursu Superwizor-Dydaktyk PTTPB.  Doświadczenie zawodowe… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Geriatryczna skala oceny depresji
28 czerwca 2012

Geriatryczna skala oceny depresji (Geriatric Depression Scale – GDS) to jedna z częściej stosowanych skal do przesiewowej samooceny depresji w wieku... »

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przeciwdepresyjna wdzięczność?

Wyrażenie wdzięczności i serdeczności przy okazji świąt może być poruszającym, podnoszącym na duchu doświadczeniem. Dlaczego jednak ograniczać się do jednej…...

Zamknij