Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Depresja – jak zapobiegać? Dbaj o przyjaciół

Wybitny polski filozof i eseista, prof. Leszek Kołakowski swoją listę przykazań dla szczęśliwego życia zaczynał od wersu: „po pierwsze przyjaciele”. Niewątpliwie przyjaźnie to jedne z najcenniejszych relacji jakich możemy doświadczyć. Z przyjacielem można niekiedy rozmawiać o sprawach, których nie poruszamy z najbliższą rodziną. Ale to nie wszystko, przyjaźń należy do najważniejszych czynników wzmacniających zdrowie psychiczne. W psychologii i medycynie związki pomiędzy jakością relacji interpersonalnych i poczuciem dobrostanu są znane od dawna i zostały dowiedzione w wielu badaniach. Mniejsze sieci społeczne, mniejsza ilość bliskich relacji oraz poczucie braku adekwatnego wsparcia społecznego, wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia oraz nasilenie objawów depresyjnych. Dlatego dbaj o przyjaciół, kontaktuj się z nimi regularnie, wyrażaj wdzięczność, wspieraj i bądź wspierany. Jeśli z różnych względów w Twoim życiu brakuje przyjaciół, zadbaj o to by się pojawili: dołącz do grupy wsparcia, grupy samopomocowej lub przyłącz się do dowolnej ciekawiącej cię społeczności.

Opracował dr n. med. Grzegorz Mączka

dr n. med. Grzegorz Mączka

Certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, specjalista psycholog kliniczny, dydaktyk. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas wieloletniej pracy w… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Depresja nawracająca
10 kwietnia 2012

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja (jednobiegunowa, nawracająca) należy do głównych przyczyn niesprawności i niezdolności do pracy na... »

Choroba afektywna dwubiegunowa
10 kwietnia 2012

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD, inaczej zaburzenie afektywne dwubiegunowe – dawniej określane jako choroba/psychoza maniakalno-depresyjna lub cyklofrenia)... »

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przeciwdepresyjna wdzięczność?

Wyrażenie wdzięczności i serdeczności przy okazji świąt może być poruszającym, podnoszącym na duchu doświadczeniem. Dlaczego jednak ograniczać się do jednej…...

Zamknij