Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Czy wiesz jak działa alkohol?

Wypity alkohol posiada zdolność szybkiego przenikania do mózgu, wywołując niekorzystne zmiany w spostrzeganiu, zachowaniu, myśleniu, koncentracji uwagi itp. Rodzaj oraz stopień nasilenia tych zmian zależy od stężenia alkoholu we krwi. Zwykle już po kilku minutach od spożycia alkoholu wzrasta jego poziom we krwi. Przy czym do maksymalnego stężenia alkoholu we krwi dochodzi po upływie około 1-1,5 godziny od chwili jego spożycia. Alkohol rozkładany jest w organizmie przede wszystkim w wątrobie, jeśli jest ona uszkodzona proces ten spowalnia się.

Nie ma skutecznych sposobów na radykalne przyspieszenie rozkładania się alkoholu w organizmie. Im więcej spożytego zostało alkoholu, tym ten proces trwa dłużej.

Alkohol etylowy znajduje się we wszystkich napojach alkoholowych (wbrew nierzadkim opiniom, że „piwo to nie alkohol”), jest substancją psychoaktywną i nadużywany może prowadzić do uzależnienia.

mgr Jolanta Ryniak

Ukończyła psychologię na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalistka psychologii klinicznej, psychoterapeutka i superwizor-aplikant Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, superwizor i specjalista psychoterapii… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Głód alkoholowy
13 kwietnia 2017

Czym jest głód alkoholu? Głód alkoholowy jest jednym z objawów zespołu  uzależnienia od alkoholu i opisuje się go jako „silne pragnienie lub przymus... »

Przeczytaj poprzedni wpis:
Napoje energetyczne a terapia lekami psychotropowymi

Wielu pacjentów cierpiących na zaburzenia psychiczne spożywa dużą ilość tzw. napojów energetycznych – bywa to efektem pewnych niezdrowych nawyków żywieniowych…...

Zamknij