Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Bezsenność – kiedy warto zgłosić się do lekarza

Prawie każdy z nas doświadcza okresowych i przejściowych problemów ze snem. Wiele takich stanów przemija samoistnie, a w ich przypadku warto wdrożyć korekty w zakresie higieny snu (Zasady higieny snu – jak się wyspać bez tabletki nasennej). Jeśli jednak bezsenność się przedłuża, a co najważniejsze – zaczyna mieć negatywny wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie w ciągu dnia, wówczas należy poważnie rozważyć konsultację specjalistyczną.

Jest to ważne, gdyż utrzymywanie się przewlekłej bezsenności ma niekorzystny wpływ nie tylko na nasze funkcjonowanie, ale też na całokształt zdrowia. Sen o niewystarczającej jakości i długości prowadzi m.in. do osłabienia funkcji układu immunologicznego (odpornościowego), zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości, chorób sercowo-naczyniowych oraz depresji. Osoby cierpiące na bezsenność częściej powodują wypadki komunikacyjne i są bardziej narażone na absencje w pracy. Przybywa też doniesień wskazujących na zwiększone ryzyko choroby Alzheimera u osób z długotrwałą bezsennością.

A przede wszystkim – przewlekła bezsenność zwykle poważnie obniża jakość naszego życia i funkcjonowania w różnych istotnych obszarach.

Gdy obserwujesz przedłużające się problemy ze snem (trudności w zasypianiu, częste i długie wybudzenia w nocy, zbyt wczesne budzenie się rano), z którymi nie możesz sobie poradzić domowymi sposobami, zauważasz niekorzystny wpływ bezsenności na samopoczucie i funkcjonowanie w ciągu dnia – poważnie rozważ poszukiwanie specjalistycznej pomocy. Pamiętaj, że efektu leczenia bezsenności zależą między innymi od czasu jej trwania. Im bardziej utrwalone problemy ze snem, tym zwykle trudniej o szybki i satysfakcjonujący wynik terapii. Nie warto się męczyć, dobrze jest się wyspać!

lek. med. Paweł Brudkiewicz

Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Katedrze i Klinice… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Prowadź dziennik na zdrowie!

Na przestrzeni dziejów, ludzie sukcesu – władcy, naukowcy, filozofowie – spisywali swoje myśli w formie dzienników. Oskar Wilde miał nawet…...

Zamknij